Hírek - archívum /
Nemzetiségi községek polgármesteri hivatala lesz
Azokon a településeken, ahol 20 fő felett van a nemzetiségiek létszáma, már az 1500 főt elérve alakíthattak közös polgármesteri hivatalt, nem kell elérniük a magyarok lakta települések esetében megszabott minimális 1800-as létszámot. Így Horvátzsidány, Peresznye és Ólmod, a három nemzetiségiek által lakott község közösen alakíthat hivatalt, hiszen mindegyik horvát faluban meghaladja a nemzetiségeik aránya a húsz százalékot, a lakóik összlétszáma pedig az 1600 főt.
Nemzetiségi kedvezményt kaptunk - hallom Krizmanich Istvántól, Horvátzsidány polgármesterétől, aki azonnal hozzáfűzi: - A közös önkormányzati hivatalt közös épületben most alakítjuk ki.
Az egykori horvátzsidányi nemzetiségi iskola egyemeletes épületének földszintjén pénteken is folyt az átalakítás a közös hivatal számára.
A nyolc osztályos iskola megszűnése után 2006-ban az itt maradt négy osztály átköltözött az úgynevezett kisiskolába, elegendő az a diákok számára. 2008-ban az egykori iskola földszinti részének egynegyedében egészségházat alakítottak ki. 2010-ben sikerrel pályáztak, így 2011-ben külsőleg fel tudták újítani az épületet.
Most saját erőből, 4,5 millió forintból alakítják ki a közös hivatalt, ami nemcsak nagyobb lesz a jelenleginél, de a fenntartása is olcsóbb lesz, hiszen itt hőszigeteltek a falak, kevesebbet kell majd a fűtésért fizetni. A hajdani iskolaépület emeleti részében négy közmunkás pedig azon dolgozik, hogy a hagyományőrző csoportok klubja, próbaterme lehessen majd ott.
Krizmanich István elmondja még, hogy negyedik településként a közeli német község, Kiszsidány csatlakozását is kezdeményezték Harangozó Bertalannál, a megyei kormánymegbízottnál, s várnak a belügyminiszter áldására is, ami nyilván nem marad el.
Kérdezem Krizmanich Istvántól, milyen nemzetiségi ügyekben fordulnak az ott élők a hivatalhoz?
Vannak aki névváltoztatást kértek, horvát nyelvű nemzetiségi anyakönyvet. Erre volt már nem is egy példa. Horvátzsidány búcsúnapján, Szent Ivánkor két felújításnak, átadásnak is örülhetnek majd az ott élők. Az egyik a közös polgármesteri hivatal, a másik a templom lesz. Ez utóbbira 17 millió forintot nyert pályázaton a horvát nemzetiségi önkormányzat. Megszépül a homlokzata, megújul a tetőzete is.