Hírek - archívum /
Gyakran Ismételt Kérdések Mikrovállalkozás jogcímhez!
1. kérdés:
A 2. § (11) szerint legfeljebb 3 tevékenységet jelölhet. Hány féle támogatható tevékenység van?
A 47/2012 (V.11.) VM rendelet (továbbiakban támogatási rendelet) 2.§ (11) bekezdése alapján az ügyfél egy támogatási kérelemben legfeljebb három tevékenységet jelölhet meg a támogatható tevékenységei közül.
A támogatható tevékenységeket a gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozása NACE Rev.2. rendszere szerint határozza meg az ügyfél. Az ügyfél által megjelölt fejlesztéssel érintett gazdasági tevékenységének NACE Rev.2 kódjait a főlap 11. pontjában kell feltüntetni. (Pl: NACE Rev.2 szerint 4711 Élelmiszer jellegű bolti vegyes kiskereskedelem)
A támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdései tartalmazzák a nem támogatható tevékenységeket.
2. kérdés:
A 2. § (4) f) hatot sorol fel, azonban a szoftvert az eszközök közé sorolja. 5 vagy 6 tevékenység van?
A támogatási rendelet 2.§ (4) bekezdése az elszámolható kiadások körét határozza meg. A NACE Rev.2 és az elszámolható kiadások köre nem egy és ugyanaz, össze nem keverendő.
(Pl: NACE Rev.2 szerint 4711, ezen belül szeretne az ügyfél eszközt beszerezni és építési munkát végezni)
Pl. 1 db számítógép beszerzése, és ehhez OP rendszer és irodai programok vásárlása egy támogatható tevékenységnek számít?
A számítógép, OP rendszer, irodai program nem tevékenység, hanem elszámolható kiadás.
3. kérdés:
2. § (11) bekezdés - Mi minősül nem támogatható tevékenységnek?
Szeretnénk egyértelművé tenni, hogy a (9) és (10)pontban felsoroltak jelentik a nem támogatható tevékenységeket?
A támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdései tartalmazzák azon tevékenységeket, amelyekhez nem igényelhető támogatás.
4. kérdés:
Jól értelmezzük? Pl. egy gazdasági társaság pályázik kiskereskedelemre (támogatható) és nagykereskedelmi fejlesztésre (nem támogatható) Akkor az egész pályázat elutasításra kerül?
Igen, a támogatási rendelet 2.§ (11) bekezdése szerint, amennyiben a fejleszteni kívánt megjelölt tevékenységek közül bármelyik e rendelet szerint nem támogatható tevékenységnek minősül, akkor a támogatási kérelem elutasításra kerül.
5. kérdés:
3.§ (5) bekezdés. A művelet a támogatási határozat közlésétől számított két éven belül meg kell valósítani. - A támogatási határozat közlése alatt a kézhezvételt kell érteni?
A támogatási rendelet 4.§ (5) bekezdése szerint a műveletet a támogatási határozat közlésétől számított két éven belül meg kell valósítani. A támogatási határozat közlésének a kézhezvétel dátuma számít.
6. kérdés:
7.§ (6) bekezdés. Az ajánlattevőnek csak az adóhatósághoz bejelentett tevékenysége tekintetében adott árajánlat elfogadható.
Ez támogatási kérelem kezelése szempontjából azt jelenti, hogy A1 ügyintéző a NAV adatbázis alapján ellenőrzi az árajánlatot?
Igen, A1 ügyintéző a kérelem feldolgozása során ellenőrzi, hogy a benyújtott árajánlat megfelel-e a támogatási rendelet 7.§ (6) bekezdésében foglalt követelménynek.
Végleges választ a hatályos eljárásrend kialakítása után tudunk adni.
7. kérdés:
7.§ (7 ) g). pont. Együttműködési megállapodás tartalma alapján nem minősül beszállítói, vagy értékesítési szerződésnek.
A pontozásban az van, hogy a fejlesztés vállalkozások együttműködésével valósul meg. De a jogszabály szöveges része erre nem tér ki.
Kivel köthető együttműködési megállapodás? (önkormányzat, civil, vállalkozás?)
A pontszám elnyeréséhez a támogatási kérelemhez mellékelni kell együttműködési megállapodást. Az értékelési szempont szerint vizsgálni kell, hogy a fejlesztés vállalkozások együttműködésével valósul-e meg.
A támogatási rendelet 7.§ (7) bekezdése részletesen taglalja, hogy az együttműködési megállapodásnak melyek azok a tartalmi és formai elemei, amelyek alapján jogosult pontszámra.
Van-e területi korlát az együttműködésben? (pl. Köthető-e megállapodás nagykanizsai, budapesti, vagy megyén kívüli szervezettel? Számít-e a jogosultsági terület?)
Területi korlátozás nincs az együttműködési megállapodás tekintetében.
Ha mind a két fél vállalkozó az együttműködésben, akkor szükséges-e a partner vállalkozás vizsgálata, hogy az is mikrovállalkozás-e?
Ezen szempont vizsgálatát nem írják elő a vonatkozó hatályos jogszabályok.
Ha vállalkozók együttműködési megállapodása nem irányulhat értékesítésre vagy beszállításra, akkor kérünk példát rá, hogy milyen tartalmak elfogadhatóak? (népszerűsíti egyik vállalkozás a másikat?)
Az ügyfél a művelet megvalósítását követő időszakra a támogatott tevékenységének hatékonyabb működtetésével összefüggésben együttműködő partnereket vonhat be.
pl: támogatják egymást a piacra jutásban, közösen keresnek üzleti partnereket.
8. kérdés:
8. § (3) bekezdés – Pontosan mit kell csatolni az ügyfélnek?
Csatolja a hozzájáruló nyilatkozatát, amit ő fogalmaz? (jó lenne egy sablon szöveg) és csatolja a lakcímkártya fénymásolatát?
A főlap 17. pontjában a Nyilatkozatok között az 5./b pontban az ügyfél hozzájárul a lakcímet igazoló hatósági igazolvány másolatának és az annak tartalmát képező személyes adatainak kezeléséhez a lakóhely vagy tartózkodási hely igazolása céljából, és ahhoz, hogy a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartását kezelő központi szerv megkeresése helyett a lakcímet igazoló hatósági igazolvány alapján kerüljön megállapításra a támogatásra való jogosultság fennállása.
A lakcímkártya fénymásolatát csatolni szükséges.
Kérhető hiánypótlásként/adategyeztetésként a hiányzó dok.?
Igen
9. kérdés:
9.§ (1.) bekezdés g) pont - közokirat – A hozzájáruló nyilatkozat csak akkor fogadható el, ha benne van többek közt, hogy az üzemeltetés 5 évére szól és 2 tanuval ellátott?
A támogatási rendelet 9.§ (1) bekezdés g) pontja kimondja, hogy a támogatási kérelemhez mellékelni kell a polgári perrendtartásról szóló törvény szerinti közokiratot vagy teljes bizonyító erejű magánokiratot arról, hogy az ügyfél jogosult az építési beruházást, illetve a beépítésre kerülő eszközbeszerzésre irányuló beruházást az ingatlanon megvalósítani és az üzemeltetési kötelezettség lejártáig használni, ha az ingatlan nem az ügyfél tulajdonában van.
Amennyiben lehetőség van rá az ügyfélnek azt javasoljátok, hogy ne 5 év, hanem, hogy az üzemeltetési kötelezettség lejártáig kifejezés szerepeljen a hozzájáruló nyilatkozatban.
Az 1952. évi III. törvény 196.§ (1) bekezdése határozza meg, hogy milyen feltételek fennállása esetén teljesül a magánokiratnak való megfelelés.
10. kérdés:
9.§ (1) bekezdés i) pont. - tulajdoni lap.
Tulajdoni lap becsatolása olyan beruházáshoz is szükséges, ami csak eszközbeszerzésre vonatkozik?
(Pl számítógépet vásárol, asztalos szerszámokat vásárol- ezek egyértelműen mobilizálható eszközök)
23/2007 beruházási támogatás: olyan nem terület-, illetve állatlétszám alapú intézkedés, alintézkedés keretében nyújtandó támogatás, amely legalább egy, a Tv. 9. § a) pontjában meghatározott beruházás - ideértve az immateriális javak beszerzését is - megvalósítására irányul;
A támogatási rendelet 9.§ (1) bekezdés i) pontja alapján a beruházással érintett ingatlanra vonatkozó 30 napnál nem régebbi hiteles tulajdoni lapmásolatot is mellékelni kell a támogatási kérelemhez. Amennyiben nem beépíthető eszközre irányul a fejlesztés, akkor a kérelemben a tárolási hely adatait kell megadni, melyre nem vonatkozik a fenti rendelkezés, hiszen ingatlant nem érint a beruházás.
Kell-e kizárólag asztali számítógép, szoftver beszerzése esetén tulajdoni lap?
Nem
11. kérdés:
9.§ (3) bekezdés - hiánypótlásnak helye nincs.
Hogyan értelmezhető a bekezdést lezáró félmondat: "amennyiben a Törvényben foglalt feltételei fennállnak, a kérelem érdemi vizsgálat nélkül végzéssel elutasításra kerül.”
Mit jelent, hogy a Törvényben foglalt feltételei fennállnak”? Törvény = 17/2007 Törvény 56.§( 2) pontját kell ezen érteni?
Igen, a 2007. évi XVII. törvény (továbbiakban: törvény) 56.§ (2) bekezdésének a)-k) pontjait értjük alatta.
A törvény 56.§ (2) bekezdése tételesen felsorolja, hogy melyek azok a rendelkezések, amelyek fennállása esetén a támogatási kérelem érdemi vizsgálat nélkül elutasításra kerül.
12. kérdés:
10. § (3) bekezdés a fellebbezés alatt álló pályázatokra vonatkozik? Mi van azzal az ügyféllel, aki a kérelméhez csatolja, hogy a folyamatban lévő fellebbezését visszavonja?
A támogatási rendelet 10.§ (3) bekezdése kimondja, hogy e rendelet alapján támogatási kérelem benyújtására nem jogosult az az ügyfél, aki (amely) az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a mikrovállalkozások létrehozására és fejlesztésére nyújtandó támogatások részletes feltételeiről szóló 136/2008. (X. 18.) FVM rendelet, vagy az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a mikrovállalkozások létrehozására és fejlesztésére 2011-től nyújtandó támogatások részletes feltételeiről szóló 33/2011. (IV. 28.) VM rendelet alapján benyújtott támogatási kérelme vonatkozásában nem rendelkezik jogerős határozattal.
Igen, a fellebbezés alatt álló pályázatokra vonatkozik.
Véleményem szerint a részben helyt adó határozat esetén tanácsos minél előbb postázni a fellebbezés visszavonását és a támogatásról való lemondást is. Amennyiben csak visszavonná az ügyfél a fellebbezést, akkor a támogatási rendelet 10.§ (2) bekezdése alapján nem nyújthatna be támogatási kérelmet, mivel a 136/2008. (V.18.) FVM rendelet vagy a 33/2011 (IV.28.) VM rendelet alapján nem számolt el az utolsó kifizetési kérelmével.
Amennyiben elutasított határozatot fellebbez meg az ügyfél, akkor a fellebbezés visszavonása után az elutasított határozat jogerőre emelkedik és e támogatási rendelet alapján nyújtható be támogatási kérelem.
13.kérdés:
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2. § (1) bekezdése értelmében Támogatás vehető igénybe a mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására, a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó a (4) bekezdésben meghatározott, gazdaságon kívül végzett tevékenységre. A támogatási rendelet 1. § (1) 1. pontja alapján gazdaságon kívül végzett tevékenység: olyan tevékenység, amely független az ügyfél mezőgazdasági tevékenységétől, a mezőgazdasági tevékenységéhez kapcsolódó földterülettől és mezőgazdasági hasznosítású épületeitől. A támogatási rendelet 5. § szerint: Nem támogatható a már működő mikrovállalkozás fejlesztése, amely vállalkozás árbevételének legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenyégből származik.
A támogatási rendelet 2.§ (10) bekezdése alapján nem igényelhető olyan fejlesztéshez támogatás, amely az Európai Közösséget létrehozó Szerződés I. mellékletében szereplő termékek elsődleges termelésére vagy feldolgozására vagy turisztikai tevékenységre irányul, valamint amely az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet 1. melléklet C. pontjában meghatározott ágazatokba tartozó tevékenységhez kapcsolódik.
Az EK szerződés 12. ÁRUCSOPORT -ja tartalmazza az olajos magvakat és olajtartalmú gyümölcsöket; különféle magvakat és gyümölcsöket; ipari és gyógynövényeket; szalmát és takarmányt, ez alapján a tevékenység nem támogatható.
14. kérdés:
Vadhúsfeldolgozó üzem kapcsán:
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2. § (1) bekezdése értelmében Támogatás vehető igénybe a mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására, a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó a (4) bekezdésben meghatározott, gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
A támogatási rendelet 2.§ (10) bekezdése alapján nem igényelhető olyan fejlesztéshez támogatás, amely az Európai Közösséget létrehozó Szerződés I. mellékletében szereplő termékek elsődleges termelésére vagy feldolgozására vagy turisztikai tevékenységre irányul, valamint amely az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet 1. melléklet C. pontjában meghatározott ágazatokba tartozó tevékenységhez kapcsolódik.
Az EK szerződés 2. ÁRUCSOPORT -ja tartalmazza a Hús és élelmezési célra alkalmas vágási melléktermékeket, ez alapján a tevékenység nem támogatható.
15.kérdés:
Gazdabolt kapcsán:
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban támogatási rendelet) 2.§ (4) bekezdése tartalmazza a támogatható tevékenységeket, elszámolható kiadásokat.
Nem igényelhető támogatás a támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdésében szereplő tevékenységekre, eszközökre.
A NACE Rev.2. rendszer szerint 4776 Dísznövény, vetőmag, műtrágya, hobbiállat-eledel kiskereskedelme támogatható tevékenységnek minősül.
16. kérdés:
A következő tájékoztatást adom a NACE Rev.2. 01. gazdasági osztályozás kapcsán:
A 01. ágazatba tartozik:
- 01.1 Nem évelő növény termesztése,
- 01.2 Évelő növény termesztése,
- 01.3 Növényi szaporítóanyag termesztése,
- 01.4 Állattenyésztés,
- 01.5 Vegyes gazdálkodás,
- 01.6 Mezőgazdasági-, betakarítást követő szolgáltatás,
- 01.7 Vadgazdálkodás, vadgazdálkodási szolgáltatás.
Az egyes ágazatok részletes kibontását a www.teaorszamok.hu oldalon megtalálod.
A 01. ágazat szerinti minden növénytermesztéshez, állattenyésztéshez, vadgazdálkodáshoz kapcsolódó szolgáltatáshoz nem igényelhető támogatás, tehát egyetlen ágazat sem támogatható.
17.kérdés:
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban támogatási rendelet) 2.§ (1) bekezdése alapján támogatás vehető igénybe mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó, a (4) bekezdésben meghatározott gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
Nem igényelhető támogatás a támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdésében szereplő tevékenységekre, eszközökre.
A kérdést kérjük pontosítani. Amennyiben a támogatni kívánt tevékenység besorolásra került NACE REV. 2. kód szerinti csoportosításba a fenti jogszabályhelyek alapján dönthető el, hogy támogatható kategóriába tartozik e, vagy sem.
A fentiek mellett a további támogatási feltételek teljesítése esetén jogosult támogatási kérelem beadására.
18. kérdés:
Pályázhat-e olyan vállalkozás, amelynek 100%-os tulajdonosa közhasznú alapítvány?
A 2004. évi XXXIV. törvény 19.§ 5. vállalkozás: az egyéni vállalkozás, a gazdasági társaság, a szövetkezet, a vízi társulat, a víziközmű társulat, továbbá az erdőbirtokossága társulat.
A 2004. évi XXXIV. törvény 3.§ (3) A KKV kategórián belül mikrovállalkozásnak minősül az a vállalkozás, amelynek
a) összes foglalkoztatotti létszáma 10 főnél kevesebb, és
b) éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb 2 millió eurónak megfelelő forintösszeg.
Amennyiben a vállalkozás megfelel ezen feltételeknek, akkor mikrovállalkozásnak minősül, és jogosult kérelmet beadni.
19. kérdés:
Az egyik ügyfél konténereket szeretne beszerezni és telepíteni iroda és üzem céljából, ezek támogathatóak-e?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban támogatási rendelet) 2.§ (1) bekezdése alapján támogatás vehető igénybe mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó, a (4) bekezdésben meghatározott gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
A támogatási rendelet 2.§ (4) bekezdése tartalmazza az elszámolható kiadások körét. A 2.§ (4) bekezdés a) pontja alapján elszámolható kiadásnak minősül a fejleszteni kívánt tevékenységhez kötődő eszközök, kivéve a 4. mellékletben szereplő eszközöket.
Nem igényelhető támogatás a támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdésében szereplő tevékenységekre, eszközökre.
Amennyiben a támogatni kívánt tevékenység besorolásra került NACE REV. 2. kód szerinti csoportosításba a fenti jogszabályhelyek alapján dönthető el, hogy támogatható kategóriába tartozik e, vagy sem.
Amennyiben a végzett tevékenység a NACE REV.2. kód szerint támogatható kategóriába tartozik, akkor a konténer beszerzés támogatható.
20.kérdés:
Lehetséges-e, hogy az ügyfél a szükséges eszközöket Eu tagállamból szerezze be? (Ezt sem tiltja a rendelet, viszont itt felmerül az a kérdés, hogy hogyan teljesíthető az a pont, amely azt mondja, hogy az ajánlatadó csak a NAV-hoz bejelentett tevékenysége tekintetében adhat árajánlatot?)
Központi állásfoglalásra vár.
21.kérdés:
Ha az ügyfél a konténerekre napelemet szeretne telepíteni, az építési beruházásnak minősül-e?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban támogatási rendelet) 2.§ (1) bekezdése alapján támogatás vehető igénybe mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó, a (4) bekezdésben meghatározott gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
A támogatási rendelet 2.§ (4) bekezdése tartalmazza az elszámolható kiadások körét.
A támogatási rendelet 3. melléklete tartalmazza a kiadásként elszámolható ingatlanhoz kapcsolódó kisléptékű infrastruktúra-fejlesztéseket. A 3. melléklet 1.11 pontja alapján a fenntartható, környezetbarát, megújuló energiaforrásokat hasznosító gépek és berendezések és kiépítésük kisléptékű infrastruktúra-fejlesztésnek minősül.
22.kérdés:
Mehet-e a pálinka és a bor előállítás, mert a most megjelent 49/2012. VM rendelet kizárja, és horizontálisban mehettek.
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2. § (1) bekezdése értelmében Támogatás vehető igénybe a mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására, a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó a (4) bekezdésben meghatározott, gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
A támogatási rendelet 2.§ (10) bekezdése alapján nem igényelhető olyan fejlesztéshez támogatás, amely az Európai Közösséget létrehozó Szerződés I. mellékletében szereplő termékek elsődleges termelésére vagy feldolgozására vagy turisztikai tevékenységre irányul, valamint amely az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet 1. melléklet C. pontjában meghatározott ágazatokba tartozó tevékenységhez kapcsolódik.
A rendelet 2. § (9) bekezdés k) pontja alapján nem támogatható a NACE REV. 2. 11. 02 (Szőlőbor termelése) és 11.03 (Gyümölcsbor termelése) alágazat szerinti italgyártás.
Fentiek alapján mivel az Európai Közösséget létrehozó Szerződés I. mellékletében található 22. 08 és 22.09 árucsoport szerint az I. mellékletben felsorolt mezőgazdasági termékekből nyert bármilyen erősségű etil-alkohol és szesz, denaturálva is; a likőrök, egyéb szeszesitalok és szeszesitalok előállítására használt összetett alkoholos készítmények („koncentrált kivonatok”) kivételt képeznek, valamint a pálinka főzés nem tartozik a fenti két NACE REV.2. kódú tevékenység alá, így a pálinkafőző berendezések, technológiák beszerzésére és hozzá kapcsolódó épület létrehozása támogatható.
Amennyiben a beruházás napelem beszerzésére és egyben beépítésére, telepítésére is irányul, abban az esetben építési beruházásnak tekintendő.
23. kérdés:
Az ügyfél pálinkafőzde kialakítását tervezi. Kizárólag bérfőzésben állítaná elő a terméket, tehát neki nincsen saját gyümölcsöse, és egyéb mezőgazdasági árbevétele sem. NACE REV.2 szerinti kódja tekintetében kizárólag a 1101 -desztilált szeszes ital gyártása- lenne amihez a fejlesztés kapcsolódna. Egyéb TEÁOR számot nem talált az ügyfél.
Ebben az esetben jogosult-e az ügyfél pályázatot benyújtani?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2. § (1) bekezdése értelmében Támogatás vehető igénybe a mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására, a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó a (4) bekezdésben meghatározott, gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
A támogatási rendelet 2.§ (10) bekezdése alapján nem igényelhető olyan fejlesztéshez támogatás, amely az Európai Közösséget létrehozó Szerződés I. mellékletében szereplő termékek elsődleges termelésére vagy feldolgozására vagy turisztikai tevékenységre irányul, valamint amely az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet 1. melléklet C. pontjában meghatározott ágazatokba tartozó tevékenységhez kapcsolódik.
A rendelet 2. § (9) bekezdés k) pontja alapján nem támogatható a NACE REV. 2. 11. 02 (Szőlőbor termelése) és 11.03 (Gyümölcsbor termelése) alágazat szerinti italgyártás.
Fentiek alapján mivel az Európai Közösséget létrehozó Szerződés I. mellékletében található 22. 08 és 22.09 árucsoport szerint az I. mellékletben felsorolt mezőgazdasági termékekből nyert bármilyen erősségű etil-alkohol és szesz, denaturálva is; a likőrök, egyéb szeszesitalok és szeszesitalok előállítására használt összetett alkoholos készítmények („koncentrált kivonatok”) kivételt képeznek, valamint a pálinka főzés nem tartozik a fenti két NACE REV.2. kódú tevékenység alá, így a pálinkafőző berendezések, technológiák beszerzésére és hozzá kapcsolódó épület létrehozása támogatható.
24. kérdés:
Motoralkatrész kereskedéssel foglalkozó cég, amelynek NACE rev2. szerinti kódja 4540 – motorkerékpár, alkatrész, kereskedelme, javítása –TEÁOR kódú vállalkozás, aki kizárólag alkatrész kereskedelemmel foglalkozik. Ennél a TEÁOR-nál nem választható külön maga a gép és az alkatrész kereskedelme.
Jogosult-e az ügyfél pályázatot benyújtani?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban támogatási rendelet) 2.§ (1) bekezdése alapján támogatás vehető igénybe mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó, a (4) bekezdésben meghatározott gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
Nem igényelhető támogatás a támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdésében szereplő tevékenységekre, eszközökre.
A támogatási rendelet 2.§ (8) bekezdés a) pontja alapján nem igényelhető támogatás motorral hajtott szárazföldi, légi, vízi közlekedési jármű vagy motorral hajtott sporteszköz beszerzésére, és ezen eszközök forgalmazását érintő beruházásokhoz.
A támogatási rendelet 2.§ (9) bekezdés d) pontja alapján nem igényelhető támogatás a NACE Rev.2. 46 ágazat szerinti nagykereskedelemi tevékenységre.
Amennyiben a beruházás csak a motorkerékpár alkatrész kiskereskedelmi tevékenységre irányul, abban az esetben támogatható.
25. kérdés:
Szennyvíz szállítással foglalkozó cég, NACE rev2. szerinti kódja 3700 – szennyvíz gyűjtése, kezelése - pályázhat-e telephelyének fejlesztésére, épület építésére, a szervizeléshez szükséges gépek, eszközök beszerzésére?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban támogatási rendelet) 2.§ (1) bekezdése alapján támogatás vehető igénybe mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó, a (4) bekezdésben meghatározott gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
Nem igényelhető támogatás a támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdésében szereplő tevékenységekre, eszközökre.
A végzett tevékenység a NACE REV.2. kód szerint támogatható kategóriába tartozik.
A szennyvízelvezetés, eső- és szennyvízgyűjtők kiépítése, egyedi szennyvíztisztító kisberendezések kiépítése kisléptékű infrastruktúra-fejlesztésnek számít a támogatási rendelet 3. melléklete szerint.
A támogatási rendelet 3.§ (4) bekezdése alapján a 3. melléklet szerinti ingatlanhoz kapcsolódó kisléptékű infrastruktúra-fejlesztésre legfeljebb 10 000 000 Ft támogatás igényelhető.
26. kérdés:
Pálinkafőző kialakítása és a hozzá kapcsolódó eszköz beszerzés
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2. § (1) bekezdése értelmében Támogatás vehető igénybe a mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására, a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó a (4) bekezdésben meghatározott, gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
A támogatási rendelet 2.§ (10) bekezdése alapján nem igényelhető olyan fejlesztéshez támogatás, amely az Európai Közösséget létrehozó Szerződés I. mellékletében szereplő termékek elsődleges termelésére vagy feldolgozására vagy turisztikai tevékenységre irányul, valamint amely az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet 1. melléklet C. pontjában meghatározott ágazatokba tartozó tevékenységhez kapcsolódik.
A rendelet 2. § (9) bekezdés k) pontja alapján nem támogatható a NACE REV. 2. 11. 02 (Szőlőbor termelése) és 11.03 (Gyümölcsbor termelése) alágazat szerinti italgyártás.
Fentiek alapján mivel az Európai Közösséget létrehozó Szerződés I. mellékletében található 22. 08 és 22.09 árucsoport szerint az I. mellékletben felsorolt mezőgazdasági termékekből nyert bármilyen erősségű etil-alkohol és szesz, denaturálva is; a likőrök, egyéb szeszesitalok és szeszesitalok előállítására használt összetett alkoholos készítmények („koncentrált kivonatok”) kivételt képeznek, valamint a pálinka főzés nem tartozik a fenti két NACE REV.2. kódú tevékenység alá, így a pálinkafőző berendezések, technológiák beszerzésére és hozzá kapcsolódó épület létrehozása támogatható.
27. kérdés:
Méhészettel kapcsolatos eszközbeszerzés
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2. § (1) bekezdése értelmében támogatás vehető igénybe a mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására, a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó a (4) bekezdésben meghatározott, gazdaságon kívül végzett tevékenységre. A támogatási rendelet 1. § (1) 1. pontja alapján gazdaságon kívül végzett tevékenység: olyan tevékenység, amely független az ügyfél mezőgazdasági tevékenységétől, a mezőgazdasági tevékenységéhez kapcsolódó földterülettől és mezőgazdasági hasznosítású épületeitől. A támogatási rendelet 5. § szerint: Nem támogatható a már működő mikrovállalkozás fejlesztése, amely vállalkozás árbevételének legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenyégből származik.
A támogatási rendelet 2.§ (10) bekezdése alapján nem igényelhető olyan fejlesztéshez támogatás, amely az Európai Közösséget létrehozó Szerződés I. mellékletében szereplő termékek elsődleges termelésére vagy feldolgozására vagy turisztikai tevékenységre irányul, valamint amely az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet 1. melléklet C. pontjában meghatározott ágazatokba tartozó tevékenységhez kapcsolódik.
Az EK szerződés 4. ÁRUCSOPORT -ja tartalmazza a Tejtermékeket; madártojásokat; természetes mézet, ez alapján a tevékenység nem támogatható.
28.kérdés:
Méhészeti termék csomagolási eljárásához kapcsolódó eszköz beszerzés
Lásd előző kérdésre adott válasz.
29. kérdés:
Jól értelmezzük-e a jogcímrendeletet, hogy a 2§ (1) bekezdése alapján - figyelembe véve az 1§ (1) bekezdés 1 pontját - erdőgazdasági tevékenységet végző ügyfél nyújthat be támogatási kérelmet, azzal a megszorítással, hogy a kérelme nem vonatkozhat a 2§ (9) bekezdésében meghatározott tevékenységekre, így erdőgazdasági tevékenységre sem, de másra igen?
A 2004. évi XXXIV.törvény 19.§ 5. vállalkozás: az egyéni vállalkozás, a gazdasági társaság, a szövetkezet, a vízi társulat, a víziközmű társulat, továbbá az erdőbirtokossága társulat.
2004. évi XXXIV. törvény 3.§ (3) A KKV kategórián belül mikrovállalkozásnak minősül az a vállalkozás, amelynek
a) összes foglalkoztatotti létszáma 10 főnél kevesebb, és
b) éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb 2 millió eurónak megfelelő forintösszeg.
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban támogatási rendelet) 5.§-a szerint nem támogatható a már működő mikrovállalkozás fejlesztése, amely vállalkozás árbevételének legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenységből származik.
Nem igényelhető támogatás a támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdésében szereplő tevékenységekre, eszközökre.
Amennyiben a vállalkozás megfelel ezen feltételeknek, akkor mikrovállalkozásnak minősül, és jogosult kérelmet beadni.
A kérdésben leírt vállalkozás is csak abban az esetben támogatható, ha egyébként megfelel minden további, fentiekben is felsorolt jogszabályi feltételnek.
30. kérdés:
Konkrét megkeresés érkezett kis repülőgép gyártásra vonatkozóan, mely során az ügyfél egy évi 5-6 gép legyártására alkalmas csarnokra kívánna támogatást elnyerni. A fejlesztés, tehát gépipari tevékenységre vonatkozik, nem önmagában való értékesítésre. Kérdés, hogy a 2§ (8) bekezdés a) pontja alapján ilyen jellegű gépipari tevékenység értékesítésnek is tekintendő egyben, mert ha ez így van, akkor a fejlesztés az említett jogszabály alapján nem valósítható meg.
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2.§ (1) bekezdése alapján támogatás vehető igénybe mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó, a (4) bekezdésben meghatározott gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
Nem igényelhető támogatás a támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdésében szereplő tevékenységekre, eszközökre.
A támogatási rendelet 2.§ (8) bekezdése a) pontja alapján nem igényelhető támogatás motorral hajtott szárazföldi, légi, vízi közlekedési jármű vagy motorral hajtott sporteszköz beszerzésére, és ezen eszközök forgalmazását érintő beruházásokhoz.
A támogatási rendelet 2.§ (10) bekezdése alapján a 37/2011. (III.22.) Korm. rendelet 1. melléklet C. pontjában meghatározott légi közlekedés és szállítás tiltott tevékenység, de a légi jármű gyártása támogatható.
Amennyiben a támogatni kívánt tevékenység besorolásra került NACE REV. 2. kód szerinti csoportosításba a fenti jogszabályhelyek alapján dönthető el, hogy támogatható kategóriába tartozik-e, vagy sem.
31. kérdés:
Jól értelmezzük-e hogy a 4§ 1 bekezdés c) pontja alapján, ha egy természetes személy működési engedélyhez kötött tevékenységet kíván folytatni új tevékenységként, akkor ezt a 2§ (3) bekezdésében foglaltakkal ellentétben mégis az első kifizetési kérelemig kell bejelentenie, mert különben nem jogosult támogatás igénybevételére?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2.§ (1) bekezdése alapján támogatás vehető igénybe mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó, a (4) bekezdésben meghatározott gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
A támogatási rendelet 2.§ (2) bekezdése alapján tervezett tevékenység esetén, legkésőbb az első kifizetési kérelem benyújtásakor szerepelnie kell a tevékenységnek a mikrovállalkozás bejelentett tevékenységei között, vagy természetes személy ügyfél esetén az első kifizetési kérelem benyújtásáig az egyéni vállalkozó felvett tevékenységei között kell lennie.
A (3) bekezdés szerint a (2) bekezdés alól kivétel, ha a tevékenység működési engedélyhez kötött új tevékenység, ebben az esetben legkésőbb az utolsó kifizetési kérelem benyújtásakor szerepelnie kell a tevékenységnek a mikrovállalkozás bejelentett tevékenységei között, vagy természetes ügyfél esetén az utolsó kifizetési kérelem benyújtásáig az egyéni vállalkozó felvett tevékenységei között kell lennie.
A 12.§ (2) bekezdése alapján a Vhr.-ben meghatározott dokumentumok mellett legkésőbb az utolsó kifizetési kérelemhez elektronikus űrlapon, szkennelés útján előállított formában kell mellékelni a 2.§ (3) bekezdése értelmében induló egyéni vállalkozó ügyfél esetén hatósági igazolást az egyéni vállalkozói igazolvány érvényességéről és az ügyfél egyéni vállalkozói tevékenységi köréről, valamint induló vállalkozás esetén az adóbejelentkezési lap másolatát is.
Amennyiben egy természetes személy működési engedélyhez kötött tevékenységet kíván folytatni új tevékenységként, akkor legkésőbb az utolsó kifizetési kérelem benyújtásakor szerepelnie kell az egyéni vállalkozó felvett tevékenységei között.
32. kérdés:
9§ 1 bekezdés e) pontja külön kéri a műszaki leírást. Eddig elfogadhattuk az árajánlaton szereplő műszaki leírást is, ebben az esetben nem? A kérdés azért bír fontossággal, mert a szóban forgó melléklet nem hiánypótolható.
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet 9.§ (1) bekezdés e) pontja alapján eszköz, illetve gépkatalógusban nem szereplő gép esetében a műszaki leírást is mellékelni kell a támogatási kérelemhez.
Az árajánlatokban szereplő műszaki leírás a továbbiakban is elfogadható, amennyiben tartalmazza valamennyi műszaki adatot. A műszaki leírás a terméktől függően eltérő adatokat tartalmaz (pl.: műszaki paraméterek, teljesítmény, kapacitás, méretre).
33. kérdés:
Ha az árajánlatot adó természetes személy (őstermelő), szükséges-e az adóazonosító számát feltüntetni az árajánlaton? A rendelet csak adószám megadását teszi kötelezővé, adóazonosító jelről nem tesz említést.
A NAV honlapján közzétett információk alapján: A személyi jövedelemadó törvény rendelkezése szerint mezőgazdasági őstermelő az az e tevékenysége tekintetében nem egyéni vállalkozó magánszemély, aki betöltötte a 16. életévét, a saját gazdaságában az Szja tv.6. számú mellékletében felsorolt termékek előállítását végzi, és ennek igazolására őstermelői igazolvánnyal rendelkezik, továbbá a családi gazdálkodó és annak a
családi gazdaságban nem foglalkoztatottként közreműködő családtagja is az Szja tv. 6. számú mellékletben felsorolt termékek előállítására irányuló tevékenysége(i)nek bevétele (jövedelme) tekintetében.
Az őstermelői tevékenység – amennyiben általános forgalmi adó alanyiságot eredményez – adószám birtokában gyakorolható azzal, hogy az adószám bármelyik megyei adóigazgatóságtól igényelhető.
A leírtak alapján az adószámot kell feltüntetni.
34. kérdés:
9§ 1 bekezdés d) pontja külön mellékletként kéri a de minimis nyilatkozatot, miközben a főlapon erre vonatkozóan az ügyél nyilatkozik. Az eddigi gyakorlat szerint a főlapon tett nyilatkozat elfogadható volt. Kérdés, hogy a jogcímrendeletet szó szerint kell-e értelmezni, azaz, külön nyilatkozatot kell-e bekérni, vagy a korábbi gyakorlat a mérvadó?
A korábbi gyakorlat a mérvadó, a főlapon tesz nyilatkozatot az ügyfél az adott pénzügyi évben, valamint az azt megelőző két pénzügyi évben igénybe vett csekély összegű támogatásokról.
35. kérdés:
Szeretnénk állásfoglalást kérni arra vonatkozóan, hogy a kötelezően benyújtandó mellékletek tekintetében a jogcímrendeletben megfogalmazott hiánypótlás tilalma nincs-e ellentmondásban a Ket. 37§ (3) bekezdésével, mely az államigazgatási eljárásban az ügyfelek számára a törvény erejénél fogva biztosítja a hiánypótlás lehetőségét.
A jogcímrendelet tartalmazhat eltérő rendelkezést a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályait meghatározó 2004. évi CXL. törvényben leírtaktól. Mindez alapján a 47/2012. (V.11.) VM rendelet 9.§ (3) bekezdése az alkalmazandó.
36. kérdés:
A jogcímrendelet kötelező nem hiánypótolható mellékletként kéri a 30 napnál nem régebbi hiteles tulajdoni lap csatolását, valamint bizonyos esetekben a az ingatlan nyilvántartásban szereplő térképkivonatot. A LEADER jogcím esetében az ügyintézés során olyan központi (MVH) állásfoglalás alapján kellett dolgoznunk, mely szerint tulajdoni lap (és vélelmezhetően térképkivonat) az ügyféltől nem kérhető a Ket 36§ (2) és (4) bekezdése alapján. Kérdés ezek után, hogy jelen esetben szükséges-e, bekérhető-e jogszerűen a hivatkozott dokumentumok ügyfél általi becsatolása, illetve ennek költségeit ki viseli? Ugyanazon jogszabály alapján (Ket) vélhetően kétféleképpen államigazgatási eljárásban eljárni nem lehet.
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 9.§ (1) bekezdés h) pontja alapján a támogatási kérelemhez mellékelni kell a tervezett fejlesztés megvalósulási helyének feltüntetésével kiegészített, a fejlesztés településen belüli elhelyezkedését bemutató ingatlan-nyilvántartási térképmásolatot a 2. § (4) bekezdés b) – c) pontjához kapcsolódó fejlesztések esetén; i) pontja alapján a beruházással érintett ingatlanra vonatkozó 30 napnál nem régebbi hiteles tulajdoni lapmásolatot.
A támogatási rendelet 9.§ (3) bekezdése alapján ha az ügyfél az (1) – (2) bekezdésben meghatározott bármely dokumentumot a kérelem benyújtására nyitva álló határidőn belül nem nyújtja be vagy hiányosan nyújtja be, hiánypótlásnak helye nincs.
A jogcímrendelet tartalmazhat eltérő rendelkezést a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályait meghatározó 2004. évi CXL. törvényben leírtaktól. Mindez alapján a 47/2012. (V.11.) VM rendelet 9.§ (3) bekezdése az alkalmazandó és a tulajdoni lapot, valamint térképmásolatot a támogatási kérelem mellékleteként csatolni szükséges.
37. kérdés:
A jogcímrendelet nem tartalmazza kötelező tartalmi elemként az árajánlatok esetében a kiadási tétel megnevezését, mely nélkül azok beazonosítása nehézkes. Kérdés, abban az esetben, ha ezt az ügyfél az árajánlatban elmulasztja feltüntetni, akkor az árajánlat hiánypótoltatható-e, illetve személyes adategyeztetést lehet-e alkalmazni?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 7.§ (1) bekezdése tételesen felsorolja, hogy ha az ügyfél valamely kiadási tételhez kacsolódóan árajánlatot csatol be a támogatási kérelemhez, akkor támogatásra mely tartalmi elemekkel rendelkező árajánlat alapján jogosult. A 7.§ (1) bekezdése tételesen nem tartalmazza a kiadási tétel megnevezésének feltüntetését, amennyiben az árajánlatot adó feltünteti a kiadási tétel műszaki adatait, mennyiségét, mértékegységét, nettó összegét, Áfát, bruttó összeget, akkor a tétel megnevezése is nagy valószínűséggel a részét fogja képezni az árajánlatnak.
A támogatási rendelet 9.§ (3) bekezdése alapján ha az ügyfél az (1)-(2) bekezdésben meghatározott bármely dokumentumot a kérelem benyújtására nyitva álló határidőn belül nem nyújtja be vagy hiányosan nyújtja be, hiánypótlásnak helye nincs és amennyiben annak a Törvényben foglalt feltételei fennállnak a kérelmet érdemi vizsgálat nélküli végzéssel elutasításra kerül.
Amennyiben nem tartalmazza az árajánlat a kiadási tétel megnevezését, abban az esetben adategyeztetést kell lefolytatni.
38. kérdés:
A jogcímrendelet kötelezően írja elő az árajánlatok formai és tartalmi kellékei között a cégszerű aláírás meglétét. Ezt azonban az árajánlatot adó aláírási címpéldánya nélkül nem lehet ellenőrizni.
Miként történik az egyébként nem hiánypótolható feltétel ellenőrzése?
Cégszerű aláírás fogalma: A cég hivatalos képviseletére jogosult személy(ek)nek a cég nevében, az aláírási címpéldányban foglaltak szerint, vagy a cégjegyzésre jogosult személy meghatalmazása alapján teljesített aláírása, amely a cég előírt, előnyomott, illetve nyomtatott neve alá történő aláírás(ok)kal történik.
Ellenőrizni szükséges, hogy az ajánlaton szerepel-e a cég előnyomott, illetve nyomtatott neve az aláírásokkal együtt. Aláírási címpéldány bekérése nem szükséges.
39. kérdés:
A jogcímrendelet a kötelezően csatolandó mellékletek között 9§ (1) bekezdésének e) pontjában eredeti formában kéri csatolni, nem hiánypótolható módon a gépkatalógusban nem szereplő kiadási tételre vonatkozó műszaki leírást. Mivel a 7§ (2) bekezdése lehetőséget biztosít arra, hogy az ügyfél árajánlatot elektronikus formában kérjen, kérdésként merül fel, hogy az ehhez tartozó műszaki leírás eredetisége miképpen értelmezhető és miképpen igazolható?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet 9.§ (1) bekezdés e) pontja alapján eszköz, illetve gépkatalógusban nem szereplő gép esetében a támogatási kérelemhez mellékelni kell eredeti példányban a műszaki leírást.
Amennyiben az elektronikus árajánlat tartalmazza a műszaki leírást is, abban az esetben annak elfogadása szükséges.
40. kérdés:
A 7§ (1) bekezdésében az árajánlatokkal szemben meghatározott tartalmi követelményeken túl a jogcímrendelet 7§ (8) bekezdése a formai megfelelőséget is előírja. Kérdés, hogy ez a fogalom miképpen értelmezhető, mikor kell elutasítani e feltétel alapján az árajánlatot?
Például, ha az árajánlat kérő a székhelyére vonatkozó adatok közül kihagyja a házszámot, vagy azt hibásan jelöli meg, akkor az az adott tételre vonatkozóan már elutasítás?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 7.§ (8) bekezdése alapján, amennyiben az árajánlat az (1) –(2) és (4)-(5) bekezdésben meghatározott formai és tartalmi követelményeknek nem felel meg, abban az esetben az elszámolni kívánt árajánlatos tételek vonatkozásában az ügyfél támogatásra nem jogosult.
A nyilvánvaló hiba javítására vonatkozó törvényi rendelkezést alkalmaznunk kell, amennyiben a hiányzó adat valóban kétséget kizáróan beazonosítható módon rendelkezésünkre áll a kérelem más dokumentumában, vagy nyilvántartásból elérhető. Jelen esetben ha a pályázatban szerepel a helyes házszám, vagy a törzsadatokból azonosítható. Árajánlat esetében a nyilvánvaló hiba javítása/pótlása nem történhet ügyintéző által magán az árajánlaton történő rájegyzéssel, hanem feljegyzés készítésével, hogy az árajánlat elfogadható, mert az ajánlatkérő címe nyilvánvaló hibaként kezelve ellenőrizhető és elfogadható.
41. kérdés:
A jogcímrendelet 8§ (3) bekezdésében, a természetes személyektől kért lakcímet igazoló hatósági igazolvány másolata mellett az ebben található személyes adatokra vonatkozó nyilatkozat tartalmára és formai követelményeire semmiféle követelményt nem találtunk. Melyek azok a feltételek, amelyek alapján egy ilyen nyilatkozat elfogadható, illetve ezekről az ügyfelek mi módon szereznek majd tudomást? (jelen állás szerint egy aláírás nélküli fénymásolt géppel írt dokumentum is elfogadható kell, hogy legyen)
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet 8.§ (3) bekezdése alapján a természetes személy ügyfél a lakóhelye vagy tartózkodási helye igazolása céljából a lakcímet igazoló hatósági igazolványa másolatának és az annak tartalmát képező személyes adatainak kezeléséhez való írásbeli hozzájárulását tartalmazó nyilatkozatának benyújtásával kérheti, hogy a polgárok személye adatainak és lakcímének nyilvántartását kezelő központi szerv megkeresése helyett a lakcímet igazoló hatósági igazolvány alapján kerüljön megállapításra a támogatásra való jogosultság fennállása.
A főlap 17. pontjában a Nyilatkozatok között az 5./b pontban az ügyfél hozzájárul a lakcímet igazoló hatósági igazolvány másolatának és az annak tartalmát képező személyes adatainak kezeléséhez a lakóhely vagy tartózkodási hely igazolása céljából, és ahhoz, hogy a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartását kezelő központi szerv megkeresése helyett a lakcímet igazoló hatósági igazolvány alapján kerüljön megállapításra a támogatásra való jogosultság fennállása.
Külön nyilatkozatot nem kell kérni.
42. kérdés:
Jól értelmezzük-e, hogy a közbeszerzéssel érintett kérelmek esetén is a jogcímrendelet 13§ 3 bekezdés alapján a Vhr. 24 § 1 bekezdése szerinti 9 hónapos szabályt kell alkalmazni?
A 23/2007. (IV.17.) FVM rendelet (továbbiakban: Vhr.)33.§ (4) bekezdése kimondja, hogy ha a közbeszerzési eljárás megindítását az ügyfél igazolja, a művelet megvalósításának határideje és a 24.§ (1) bekezdése szerinti 9 hónapos időtartam, valamint a 24.§ (2) bekezdés szerinti határidő a 2009. december 15. napját követően benyújtott támogatási kérelmek esetén egységesen 6 hónappal, az azt megelőzően benyújtott támogatási kérelmek tekintetében gépbeszerzés esetén 6 hónappal, építési beruházás esetén 12 hónappal meghosszabbodik.
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet 13.§ (3) bekezdése szerint e rendelet alapján nyújtott támogatások tekintetében a Vhr. 33.§ (4) bekezdésében foglaltak nem alkalmazhatóak.
Igen, a Vhr. 24.§ (1) bekezdését alkalmazni szükséges, a közbeszerzési kötelezettség ebben a jogcímben nem hosszabbítja a határidőket.
43. kérdés:
Ügyfél a következőket szeretné a kiskereskedelmi boltjában beruházni mikro keretében:
ÉNGY
72 ... vagyonvédelem, riasztó rendszer
valamint bejárat automatizálás
82..... Kazán
Kérdés: 1.) A pályázat benyújtásához kell-e a műszaki leíráson kívül egyéb tervdok.?
Igen, a 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 9.§ (2) bekezdés ab), valamint bb) pontjai szerint a támogatási kérelemhez mellékelni kell az ügyfél nevére szóló - a tervezői névjegyzékben szereplő tervező ellenjegyzésével ellátott – építési tervdokumentációt, ami a tervezett építmény jellegétől függően tartalmazza a helyszínrajzot, alaprajzokat, homlokzatokat, metszeteket és részletrajzokat, azok méretarányos adatait, műszaki leírást.
A kazánt is jelölni szükséges az alaprajzon.
Amennyiben építési engedélyköteles, abban az esetben a támogatási rendelet 9.§ (2) bekezdés aa) pontja alapján mellékelni kell az ügyfél nevére szóló jogerős és érvényes építési engedélyt vagy ennek hiányában eredeti példányban a hatóság igazolását az építésügyi eljárás megindításáról.
Amennyiben nem engedélyköteles a beruházás, akkor a támogatási rendelet 9.§ (2) bekezdés ba) pontja alapján az ügyfél nevére szóló, az illetékes építésügyi hatóság eredeti igazolását arról, hogy az építési tevékenység nem engedélyköteles.
Ha ÉNGY-ből választja a fenti tételeket, akkor ugye nem kell műszaki leírás. Kell-e valamilyen speciális mérnöki terv (kell keresnie villamos mérnököt is és gépészmérnököt is?)?
Az előző kérdésben leírtak alapján természetesen műszaki leírást is mellékelni kell. Speciális terv benyújtása lehetséges, de minimum az építési tervdokumentáció rendelkezésre bocsátása szükséges.
A megvalósításnál kell-e ezekhez műszaki ellenőr, építési napló alkalmazása, hiszen mindhárom tétel egy-egy nap alatt beszerelhető?
A jelenlegi szabályozás alapján az utolsó kifizetési kérelemhez a kifizetési kérelemben elszámolt, illetve elszámolni kívánt kiadási tételazonosítókhoz tartozó építési napló egyszerű másolatát mellékelni kell, a másolati példányon megjelölve az elszámolni kívánt építési tételek ÉNGY szerinti MVH kódjait. Építéssel járó beruházások esetén építési műszaki ellenőr alkalmazása és építési napló vezetése akkor is kötelező, ha a beruházás nem építési engedélyköteles! Amennyiben az építési napló nem tartalmazza a támogatás felhasználásának jogszerűsége megállapításához szükséges adatokat, az MVH a felmérési napló benyújtására hívhatja fel az ügyfelet. Az építési naplóhoz mellékelni kell a felelős műszaki vezetői és a műszaki ellenőri tevékenység végzésére jogosító, a területi kamara által kiállított egyszerűsített hatósági határozatok másolatát.
44. kérdés:
Másik ügyfél kérdezi: kistraktorra, utánfutóra - lehet-e pályázni? (sajnos nem tudtuk a tiltó lista alapján besorolni)
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2.§ (8) bekezdés a) pontja alapján nem igényelhető támogatás motorral hajtott szárazföldi, légi, vízi közlekedési jármű vagy motorral hajtott sporteszköz beszerzésére, és ezen eszközök forgalmazását érintő beruházásokhoz; b) pont alapján a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II.5.) KPM-BM együttes rendeletben meghatározott vontató, nyerges vontató, tehergépkocsi, gépkocsi, valamint gépjármű fogalomkörébe tartozó eszköz beszerzéséhez. Jármű fogalma: közúti szállító- vagy vontató eszköz, ideértve az önjáró vagy vontatott munkagépet is. Gépjármű minden olyan jármű, amelyet beépített erőgép hajt. A mezőgazdasági vontató, a lassú jármű, a segédmotoros kerékpár és a villamos nem minősül gépjárműnek, tehát az utánfutóra és a traktorra adható be támogatási kérelem, amennyiben a beszerezni kívánt gép a jogcímrendelet által meghatározott valamely támogatható tevékenység ellátását szolgálja.
45. kérdés:
Egy ügyfél PET palackokat (ásványvíz, gyümölcslé) gyártó gépsorhoz tartozó alkatrészek javítását végzi tevékenységei között. Az ehhez szükséges eszközöket, gépeket szerezné be, technológiai fejlesztést végezne a jogcím alatt. Mehet e a mikrovállalkozásban?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2.§ (1) bekezdése alapján támogatás vehető igénybe mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó, a (4) bekezdésben meghatározott gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
A támogatási rendelet 2.§ (4) bekezdése tartalmazza az elszámolható kiadások körét. A 2.§ (4) bekezdés a) pontja alapján elszámolható kiadásnak minősül a fejleszteni kívánt tevékenységhez kötődő eszközök, kivéve a 4. mellékletben szereplő eszközöket; e) pontja alapján a Vhr. 31.§-ában meghatározott egyéb elszámolható kiadások.
Nem igényelhető támogatás a támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdésében szereplő tevékenységekre, eszközökre.
Amennyiben a támogatni kívánt tevékenység besorolásra került NACE REV. 2. kód szerinti csoportosításba a fenti jogszabályhelyek alapján dönthető el, hogy támogatható kategóriába tartozik e, vagy sem.
Amennyiben a végzett tevékenység a NACE REV.2. kód szerint támogatható kategóriába tartozik, akkor a felsorolt eszközök támogathatóak.
46. kérdés:
Az ügyfél szalmatüzelésű kazánt kíván beszerezni, ez tekinthető-e megújuló energiaforrásnak, illetve támogatható-e a jogcímben a szalmatüzelésű kazán beszerzése?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban támogatási rendelet) 2.§ (1) bekezdése alapján támogatás vehető igénybe mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó, a (4) bekezdésben meghatározott gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
A támogatási rendelet 2.§ (4) bekezdése tartalmazza az elszámolható kiadások körét.
A megújuló energiaforrás olyan közeg, természeti jelenség, melyekből energia nyerhető ki, és amely akár naponta többször ismétlődően rendelkezésre áll, vagy jelentősebb emberi beavatkozás nélkül legfeljebb néhány éven belül újratermelődik. A legfontosabb megújuló energiaforrások:
• napenergia (naperőmű, napelem, napkollektor)
• vízenergia (vízerőmű)
• szélenergia (szélerőmű)
• geotermikus energia (hőszivattyú)
• biomassza
• bioetanol
• biodiesel
A bioenergia, más néven biomassza kifejezés alatt tágabb értelemben a Földön lévő összes élő tömeget értjük. A mai elterjedt jelentése: energetikailag hasznosítható növények, termés, melléktermékek, növényi és állati hulladékok.
A támogatási rendelet 3. melléklete tartalmazza a kiadásként elszámolható ingatlanhoz kapcsolódó kisléptékű infrastruktúra-fejlesztéseket. A 3. melléklet 1.11 pontja alapján a fenntartható, környezetbarát, megújuló energiaforrásokat hasznosító gépek és berendezések és kiépítésük kisléptékű infrastruktúra-fejlesztésnek minősül.
A támogatási rendelet 3.§ (4) bekezdése alapján a 3. melléklet szerinti ingatlanhoz kapcsolódó kisléptékű infrastuktúra-fejlesztésre legfeljebb 10 000 000 Ft támogatás igényelhető.
A támogatási rendelet 2.§ (5) bekezdése alapján a (4) bekezdés d)-f) pontjában meghatározott kiadások önnállóan nem, kizárólag a (4) bekezdés a)-c) pontja szerinti kiadások valamelyikével együtt szerepelhetnek egy támogatási kérelemben és hagyhatóak jóvá.
A leírtak alapján kisléptékű infrastruktúra-fejlesztés önállóan szerepelhet egy támogatási kérelemben, így a kazán beszerzés kiteheti a kérelem 100%-át.
Nem igényelhető támogatás a támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdésében szereplő tevékenységekre, eszközökre. Amennyiben a végzett tevékenység a NACE REV.2. kód szerint támogatható kategóriába tartozik, akkor a támogatási kérelem keretében beszerzendő szalmatüzelésű kazán támogatható.
47. kérdés:
Az egyik ügyfelünk a pontozással kapcsolatban a következő kérdéssel fordult hozzánk: a pontozási szempontoknál a horizontális szempontok közül a 2. pontban ( hátrányos helyzetűek foglalkoztatása) az előző támogatási köröktől eltérően a nő, mint új munkavállaló nincs a listában. Ha az ügyfél olyan nő munkavállalót foglalkoztat, akire nem érvényesek a 2. pontban felsorolt kritériumok, akkor nem kap pontot?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet 1. melléklet II. Horizontális szempontok 2. pontja alapján az értékelési szempont a következőképpen szól: A pályakezdő fiatalok, az ötven év feletti munkanélküliek, valamint a gyermek gondozását, illetve a családtag ápolását követően munkát keresők foglalkoztatásának elősegítéséről, továbbá az ösztöndíjas foglalkoztatásáról szóló 2004. évi CXXIII. törvény szerinti START, START EXTRA, START PLUSZ kártyával rendelkező , vagy csökkent munkaképességű személyt foglalkoztat, és a fejlesztés befejezését követően az üzemeltetési kötelezettség végéig új munkahelyet teremt.
A leírtak alapján, mivel a 2. pontban felsorolt kritérium nem vonatkozik a nő munkavállalóra, akkor pont nem jár.
48. kérdés:
A szakmai szempontok közül a 2. pontban mi számít a megújuló energiaforrások/bioenergia hasznosítást végző berendezések közül csak eszközbeszerzésnek, és csak építési beruházásnak? pl: napkollektor beszerzése, eszköznek és építési beruházásnak is számít –e, vagy csak eszközbeszerzésnek, vagy csak építési beruházásnak?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet 1. melléklet I. Szakmai szempontok 2. pontja alapján az értékelési szempont a következőképpen szól: A beruházásnak része a megújuló-, vagy bioenergia hasznosítását szolgáló épületgépészeti rendszer kiépítése.
A legfontosabb megújuló energiaforrások:
• napenergia (naperőmű, napelem, napkollektor)
• vízenergia (vízerőmű)
• szélenergia (szélerőmű)
• geotermikus energia (hőszivattyú)
• biomassza
• bioetanol
• biodiesel.
A pontozási szempont a jóváhagyott támogatást tekintve épületgépészeti rendszer kiépítésről szól, ami az építést is magában foglalja.
A napkollektor beszerzése csak eszközbeszerzésnek számít. Amennyiben a napkollektor felszerelésre is kerül és ehhez kapcsolódóan építési munka is történik, akkor beszélhetünk építési beruházásról.
Ha a beruházás keretében jóváhagyott támogatást tekintve eszközbeszerzés, annak telepítése történik a fenti célra – értékelési szempont esete nem lehetséges, hiszen akkor nem beszélhetünk épületgépészeti rendszer kiépítéséről, így köztes pontszám nem adható.
49. kérdés:
Az egyik ügyfelünk gombatermesztő gépre pályázna. Támogatható-e a mikrovállalkozások jogcímben a beruházás?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2. § (1) bekezdése értelmében támogatás vehető igénybe a mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására, a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó a (4) bekezdésben meghatározott, gazdaságon kívül végzett tevékenységre. A támogatási rendelet 1. § (1) 1. pontja alapján gazdaságon kívül végzett tevékenység: olyan tevékenység, amely független az ügyfél mezőgazdasági tevékenységétől, a mezőgazdasági tevékenységéhez kapcsolódó földterülettől és mezőgazdasági hasznosítású épületeitől. A támogatási rendelet 5. § szerint: Nem támogatható a már működő mikrovállalkozás fejlesztése, amely vállalkozás árbevételének legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenyégből származik.
A támogatási rendelet 2.§ (10) bekezdése alapján nem igényelhető olyan fejlesztéshez támogatás, amely az Európai Közösséget létrehozó Szerződés I. mellékletében szereplő termékek elsődleges termelésére vagy feldolgozására vagy turisztikai tevékenységre irányul, valamint amely az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet 1. melléklet C. pontjában meghatározott ágazatokba tartozó tevékenységhez kapcsolódik.
Az EK szerződés 7. Árucsoportja tartalmazza: Az élelmezési célra alkalmas zöldséget, gyökeret és gumós gyökeret, ez alapján a gombatermesztő gép beszerzése nem támogatható.
50. kérdés:
Az egyik ügyfelünk a következő fejlesztésre szeretne pályáznia mikrovállalkozások fejlesztése jogcím keretében.
Szeretne egy olyan honlapot (gyűjtőoldalt) kialakítani, amelyre a térségben működő, klíma berendezési tárgyakat raktározó, forgalmazó cégek regisztrálhatják magukat, és feltölthetik kínálatukat, raktáron lévő áruikat, amelyeket az ügyfeleik a honlapon keresztül megvásárolhatnak, megrendelhetnek. (A regisztrációnak díja lenne) Kérdésünk, hogy a honlap kialakítása, a regisztrációhoz szükséges program megvásárlása támogatható-e eszközként ( szoftver, licensz), ha az ügyfél vásárol mellé még számítástechnikai eszközöket?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2.§ (1) bekezdése alapján támogatás vehető igénybe mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó, a (4) bekezdésben meghatározott gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
A támogatási rendelet 2.§ (4) bekezdése tartalmazza az elszámolható kiadások körét. A 2.§ (4) bekezdés a) pontja alapján elszámolható kiadásnak minősül a fejleszteni kívánt tevékenységhez kötődő eszközök, kivéve a 4. mellékletben szereplő eszközöket; e) pontja alapján a Vhr. 31.§-ában meghatározott egyéb elszámolható kiadások. f) pontja alapján a Vhr. 31.§ (1) bekezdés c) pontjától eltérően eszközként elszámolható kiadás a vállalkozás támogatható tevékenységét szolgáló szoftver licencek ellenértéke.
A honlap készítése egyéb elszámolható kiadásnak minősül. A vállalkozás tevékenységét szolgáló szoftver licenc ellenértéke eszköznek számít.
A támogatási rendelet 2.§ (5) bekezdése alapján a (4) bekezdés d)-f) pontjában meghatározott kiadások önállóan nem, kizárólag a (4) bekezdés a)-c) pontja szerinti kiadások valamelyikével együtt szerepelhetnek egy támogatási kérelemben és hagyhatóak jóvá.
Nem igényelhető támogatás a támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdésében szereplő tevékenységekre, eszközökre.
Amennyiben a támogatni kívánt tevékenység besorolásra került NACE REV. 2. kód szerinti csoportosításba a fenti jogszabályhelyek alapján dönthető el, hogy támogatható kategóriába tartozik e, vagy sem.
51. kérdés:
Vállalkozás tevékenységei az alábbiak:
TEÁOR'08:
4751 Textil-kiskereskedelem
4729 Egyéb élelmiszer-kiskereskedelem
4719 Iparcikk jellegű bolti vegyes kiskereskedelem
4711 Élelmiszer jellegű bolti vegyes kiskereskedelem
4634 Ital nagykereskedelme
6820 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése
Nem gond az, hogy van nagykereskedelmi tevékenysége is, ha amit pályázni szeretne kiskereskedelemhez kapcsolódik?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2.§ (1) bekezdése alapján támogatás vehető igénybe mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó, a (4) bekezdésben meghatározott gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
Nem igényelhető támogatás a támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdésében szereplő tevékenységekre, eszközökre.
A támogatási rendelet 2.§ (11) bekezdése alapján az ügyfél egy támogatási kérelemben legfeljebb három tevékenységet jelölhet meg a támogatható tevékenységei közül. Amennyiben a fejleszteni kívánt megjelölt tevékenységek közül bármelyik e rendelet szerint nem támogatható tevékenységnek minősül, akkor a támogatási kérelem elutasításra kerül.
A vállalkozás tevékenységei között szereplő nagykereskedelmi tevékenység folytatása abban az esetben nem gond, amennyiben a támogatási kérelemben nem e tevékenység vonatkozásában kívánnak fejleszteni. Kiskereskedelmi tevékenység támogatható.
52. kérdés:
Van lehetőség helyi borok (palackozott) mintaboltjának/kapcsolódó raktárnak, kisléptékű infrastruktúrának a kialakítására a pályázatból? Mennyire minősül mg-i terméknek a palackozott bor?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2.§ (1) bekezdése alapján támogatás vehető igénybe mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó, a (4) bekezdésben meghatározott gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
A támogatási rendelet 2.§ (4) bekezdése tartalmazza az elszámolható kiadások körét. A kiadásként elszámolható kisléptékű infrastruktúra fejlesztéseket a támogatási rendelet 3. melléklete tartalmazza.
Nem igényelhető támogatás a támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdésében szereplő tevékenységekre, eszközökre.
Amennyiben a támogatni kívánt tevékenység besorolásra került NACE REV. 2. kód szerinti csoportosításba a fenti jogszabályhelyek alapján dönthető el, hogy támogatható kategóriába tartozik e, vagy sem.
Az Európai Közösséget létrehozó Szerződés I. melléklete tételesen felsorolja a mezőgazdasági termékeket. A melléklet 22. árucsoportja tartalmazza a friss szőlőből készült bort, szőlőmustot alkohol hozzáadásával lefojtva. A leírtak alapján a bor mezőgazdasági terméknek minősül.
53. kérdés:
Az ügyfél támogatási kérelmet olyan, az 5. melléklet szerinti település bel- vagy külterületén megvalósuló fejlesztésre nyújthat be, amely település bel- vagy külterületén a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában
a) ha az ügyfél természetes személy, akkor lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel,
b) ha mikrovállalkozás, akkor székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel
rendelkezik.
Ezek szerint a most megnyíló időszakban „berepülő” mikrovállalkozások is pályázhatnak?
Támogatás igénybevételére jogosult a 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 4.§ (1) bekezdése alapján:
- a működő mikrovállalkozás,
- az induló mikrovállalkozás,
- a természetes személy, aki vállalja, hogy a támogatás megítélését követően az első kifizetési kérelem benyújtásának időpontjáig egyéni vállalkozóként nyilvántartásba veteti magát és tevékenységét, amennyiben főállású alkalmazottat nem foglalkoztat, főállásban ekként végzi.
A támogatási rendelet 4.§ (2) bekezdése alapján az ügyfél lakóhelye, tartózkodási helye, székhelye, telephelye, fióktelepe szerint illetékes LEADER HACS tervezési területén megvalósuló fejlesztések támogathatóak. Az ügyfél kérelme vonatkozásában a beruházás csak egy LEADER HACS területén valósulhat meg.
Igen, a támogatási rendelet 4.§ (3) bekezdése alapján az ügyfél támogatási kérelmet olyan, az 5. melléklet szerinti település bel- vagy külterületén megvalósuló fejlesztésre nyújthat be, amely település bel- vagy külterületén a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában
a) ha az ügyfél természetes személy, akkor lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel,
b) ha mikrovállalkozás, akkor székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel rendelkezik.
Elegendő csak a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában rendelkezni lakóhellyel, tartózkodási hellyel, székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel.
54. kérdés:
Felmerült egy kérdés mikro vállalkozás tervezett projektje részéről, hogy egy hh településen lévő fióktelephelyére irányulóan szerezne be gépeket és kisebb építési tevékenységet végezne, de a központi telephelyén(ami nem hh településen van) szükséges lenne még építési tevékenységet végezni.
A beruházás 60%-a a hh telephelyen, 40%-a a nem hh telephelyen valósulna meg. Ebben az esetben jár a pont a hh telephely miatt?
A 47/2012. (V.11) VM rendelet 1. mellékletében a Horizontális szempontok között szerepel a következő értékelési szempont:
A beruházás hátrányos helyzetű területen valósul meg?
A kedvezményezett térségek besorolásáról szóló 311/2007.( XI. 17.) Korm. rendelet 2. vagy 4. melléklete szerinti leghátrányosabb helyzetű kistérségben vagy a társadalmi-gazdasági és infrastrukturális szempontból elmaradott, illetve az országos átlagot jelentősen meghaladó munkanélküliséggel sújtott települések jegyzékéről szóló 240/2006. (XI.30.) Korm. rendelet mellékletében szereplő települések képezik az értékelés alapját.
A 23/2007. (IV.17.) FVM rendelet 25.§ (5) bekezdése alapján, a beruházás abban az esetben tartozik a jogszabályban meghatározott, a támogatás szempontjából kedvezőbb területi besorolás alá, amennyiben a művelettel érintett terület teljes egésze egyazon besorolás alá tartozik.
Amennyiben egy támogatási kérelem több települést érint és ezek közül már egy település nem hátrányos helyzetű, akkor a pont nem adható meg.
55. kérdés:
Potenciális ügyfelünk természetes személy, aki családi napközi kialakítását tervezi egy, általa bérelt épületben. Vállalja/-ni fogja a támogatási rendelet 4.§ (1) c) pontjában foglaltakat. Így induló vállalkozásnak tekinthető.
Épület-felújításról lenne szó, valamint kisléptékű infrastruktúra fejlesztésről (szennyvízelvezetés kiépítése, hálózatra csatlakozás) és minőségi irányítási rendszer bevezetéséről. Az értékelési szempontokat áttekintve azzal a kérdéssel fordult felénk, hogy az üzleti tervben a pontozást érintő dokumentumok sora termékekre vonatkozik, de szolgáltatásra nem. Az üzleti terv kitöltési útmutató szolgáltatásra nem tér ki. Pl: II. Vállalkozás bemutatása – csatolandó dokumentuma – családi napközi esetében szolgáltatásról beszélünk és nem teljesíthető e pont; III.2. Értékesítési csatornák – csatolandó dok. (termékre vonatkozik, szolgáltatásra nem, valamint nincs információja konkrét partnerről/ebben az esetben gyermekről) IV.1 Szervezeti felépítés- természetes személy nyújt be pályázatot, még nem egyéni vállalkozó, hogy tudna benyújtani egyéni vállalkozói igazolványt, netán mvállalója munkaszerződését?
Szeretnénk a tisztán látás kedvéért információt kapni arról, hogy ha természetes személy nyújt be pályázatot, akkor miként szükséges értelmezni az üzleti tervet és milyen dokumentumokat szükséges csatolnia az üzleti tervéhez?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban támogatási rendelet) 2.§ (1) bekezdés alapján támogatás vehető igénybe mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására, a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó, a (4) bekezdésben meghatározott, gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
A támogatható tevékenységeket és elszámolható kiadásokat a támogatási rendelet 2. § (4) bekezdése tartalmazza.
Nem igényelhető támogatás a támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdésében szereplő tevékenységekre, eszközökre.
Amennyiben a családi napközi kialakítása a gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozása NACE Rev. 2. alapján támogatható tevékenységhez tartozik, és a beruházás a támogatható tevékenység fejlesztéséhez indokolt , a beruházás támogatható.
Az üzleti tervet a támogatási kérelem alapján a szolgáltatás vonatkozásában kell kitölteni. Az üzleti terv kitöltési útmutató több helyen is említi, hogy termék/szolgáltatás vonatkozásában kell az adott értékelési szempontra a választ megadni. Pl.: II. Vállalkozás bemutatása, III.1 Termék értékesíthetőség, III.3 SWOT analízis.
A csatolandó dokumentumok körét az üzleti terv kitöltési útmutatója tartalmazza, amelynek értelmében a rendelkezésre álló dokumentumokat kell a támogatási kérelem mellékleteként benyújtani.
56. kérdés:
Ügyfél (Kft)-nek városban van székhelye (vendéglátó egysége), és támogatott faluban van telephelye: zöld mező, nincs épület.
A telephelyen szeretne olyan tevékenységhez eszközöket beszerezni, melyet a jövőben venne fel: 1101 desztillált szeszes ital (pálinka) gyártása.
Az 1. kifizetési kérelemig kell felvennie az új tevékenységet.
Most csak eszköz/gépbeszerzés lenne, a pálinka főzéshez szükséges új épület és infrastruktúra önerőből vagy LEADER pályázatból valósulna meg!
1./A beszerezni kívánt traktort ; pálinkafőző berendezést tárolhatja e az ingatlanon, ha nincs rajta épület??
2./ Ha úgy dönt az ügyfél, hogy most csak traktort szerez be, akkor vizsgálja-e az MVH, hogy a 1101
desztillált szeszes ital (pálinka) gyártása tevékenységet ténylegesen végzi-e az ügyfél?
- A tárolási helyre a vonatkozó hatályos jogszabályok nem tartalmaznak kikötést, korlátozást.
- A 47/2012. (V.11.) VM rendelet 2.§ (1) bekezdése alapján: Támogatás vehető igénybe a mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására, a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó, a (4) bekezdésben meghatározott, gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
Amennyiben az ügyfél traktort szerez be már Nektek a támogatási kérelem feldolgozása során vizsgálnotok kell, hogy a beszerezni kívánt gép hogyan kapcsolódik a kérelemben megjelölt tevékenységhez.
57. kérdés:
Egy ügyfelünk az alábbi tevékenységi körökben működtet mikrovállalkozást:
- halászat,
- haltenyésztés,
- halfeldolgozás.
A Fertő tavon folytatnak édesvízi halászatot.
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet 2 § (9) j. pontja alapján a halgazdálkodásra nem igényelhető tevékenység. Jól értelmezem, hogy akkor ők nem nyújthatnak be pályázatot a mikrovállalkozások létrehozása és fejlesztésre?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2. § (1) bekezdés alapján támogatás vehető igénybe a mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására, a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó, a (4) bekezdésben meghatározott, gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
Nem igényelhető támogatás a támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdésében szereplő tevékenységekre, eszközökre.
A támogatási rendelet 2.§ (9) bekezdés j) pontja alapján nem igényelhető támogatás a gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozása NACE REV.2. 03.2 alágazat szerinti halgazdálkodáshoz.
Igen, jól értelmezed, halgazdálkodás kapcsán támogatási kérelem benyújtására nem jogosult az ügyfél.
58. kérdés:
A feldolgozás fogalmát a 852/2004/EK rendelet az Élelmiszer higiéniáról 2. cikk m) pontja tartalmazza.
Feldolgozás: az eredeti terméket lényegesen megváltoztató bármely tevékenység, beleértve a melegítést, füstölést, pácolást, érlelést, szárítást, marinírozást, kivonást, extrudálást vagy e folyamatok valamely kombinációját.
Központi állásfoglalásra felterjesztem a következő kérdést: Őstermelő jogosult-e támogatási kérelem benyújtására?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet 13.§ (2) bekezdése alapján a pontozási szempontok tekintetében vállalt kötelezettség nem teljesítése esetén, amennyiben a nem teljesítés pontszámvesztést eredményezne, az ügyfél szempontonként a kifizetési kérelmek alapján jóváhagyott támogatási összeg 2%-ának megfelelő összeget köteles visszafizetni.
A jogcímrendelet 11.§ (2) bekezdés b) pontja alapján az 1. melléklet szerint meghatározott értékelési rendszerben elérhető maximális pontszám 50%-át nem éri el a támogatási kérelem, akkor a kérelmet el kell utasítani.
A Központtal történt egyeztetés alapján, amennyiben a pontozási szempontok tekintetében nem teljesítés történik és a pontszám 50% alá esik, a támogatási kérelmet utólag visszavonjuk.
59. kérdés:
Egyik pályázónk edzőtermet, konditermet szeretne kialakítani egy családi ház hátsó részében külön bejárattal. A pályázatban az edzőterem kialakításához szükséges építési munkákat tenné be, valamint gépeket, eszközöket vásárolna.
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2.§ (1) bekezdése alapján támogatás vehető igénybe mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó, a (4) bekezdésben meghatározott gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
A támogatási rendelet 2.§ (4) bekezdése tartalmazza az elszámolható kiadások körét. A 2.§ (4) bekezdés a) pontja alapján elszámolható kiadásnak minősül a fejleszteni kívánt tevékenységhez kötődő eszközök, kivéve a 4. mellékletben szereplő eszközöket; b) pontja alapján a Vhr. 30. §-ában foglaltaknak megfelelő, csak a gazdasági tevékenységhez kapcsolódó építési munka, új épület, építmény kialakítása.
A támogatási rendelet 2.§ (6) bekezdése alapján, ha a (4) bekezdés b) és c) pontjában foglalt tevékenységek közvetlenül nem csak a támogatott gazdasági tevékenységgel érintett épületet vagy épületrészt érintik, akkor a fejlesztéssel érintett helyiség hasznos alapterülete és a fejlesztéssel nem érintett helyiség hasznos alapterületének arányában kell megállapítani a támogatással érintett épületrészre, építményrészre elszámolható kiadásokat.
Nem igényelhető támogatás a támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdésében szereplő tevékenységekre, eszközökre.
Amennyiben a támogatni kívánt tevékenység besorolásra került NACE REV. 2. kód szerinti csoportosításba a fenti jogszabályhelyek alapján dönthető el, hogy támogatható kategóriába tartozik e, vagy sem.
Amennyiben a végzett tevékenység a NACE REV.2. kód szerint támogatható kategóriába tartozik, akkor az említett építési munka, valamint gépek, eszközök beszerzése támogatható.
60. kérdés:
Térségünkben levő asztalosipari vállalkozás tevékenysége végzéséhez szükséges gépeket szeretne beszerezni. Tevékenységi körei: (NACE REV. 31.09-Egyéb bútor gyártása ) valamint NACE REV. 16.23. Épületasztalos-ipari termék gyártása.
Központi állásfoglalásra vár.
61. kérdés:
Térségi kft. tevékenységi körei: vezetékes műsorjeltovábbítás, ( NACE REV. 61.10.) internet-szolgáltatás. A fejállomáson szeretne fejlesztést végrehajtani, eszközöket vásárolni, hogy a jelet digitálisan tudja továbbjuttatni, valamint az internet szolgáltatáshoz szükséges laptopot, irodabútorokat szeretne beszerezni ügyfélszolgálati iroda kialakításához.
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2.§ (1) bekezdése alapján támogatás vehető igénybe mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó, a (4) bekezdésben meghatározott gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
A támogatási rendelet 2.§ (4) bekezdése tartalmazza az elszámolható kiadások körét. A 2.§ (4) bekezdés a) pontja alapján elszámolható kiadásnak minősül a fejleszteni kívánt tevékenységhez kötődő eszközök, kivéve a 4. mellékletben szereplő eszközöket.
Nem igényelhető támogatás a támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdésében szereplő tevékenységekre, eszközökre.
A támogatni kívánt tevékenység besorolásra került NACE REV. 2. 61.10 kód szerinti osztályba, amely a támogatható kategóriába tartozik, ezáltal a felsorolt eszközök beszerzése támogatható.
62. kérdés:
Orgona(hangszer)motor javító Kft. csarnoka bővítését szeretné végrehajtani. Fejlesztéssel érintett tevékenységi köre: NACE REV: 2812: Hidraulikus , pneumatikus berendezések gyártása.
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2.§ (1) bekezdése alapján támogatás vehető igénybe mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó, a (4) bekezdésben meghatározott gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
A támogatási rendelet 2.§ (4) bekezdése tartalmazza az elszámolható kiadások körét. A 2.§ (4) bekezdés b) pontja alapján a Vhr. 30. §-ában foglaltaknak megfelelő, csak a gazdasági tevékenységhez kapcsolódó építési munka, új épület, építmény kialakítása.
Nem igényelhető támogatás a támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdésében szereplő tevékenységekre, eszközökre.
A támogatni kívánt tevékenység besorolásra került a NACE REV. 2. 28.12 kód szerinti osztályba, amely a támogatható kategóriába tartozik. A NACE REV.2. 28.12 kód kimondottan gyártásra irányul és nem javításra. Kérem a kód felülvizsgálatát.
63. kérdés:
Lovas oktatással, és lovas versenyekre felkészítéssel foglalkozó kft. lovas akadály-versenypályát szeretne kialakítani.
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban támogatási rendelet) 2.§ (1) bekezdés alapján támogatás vehető igénybe mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására, a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó, a (4) bekezdésben meghatározott, gazdaságon kívül végzett tevékenységre. A támogatható tevékenységeket és elszámolható kiadásokat a támogatási rendelet 2. § (4) bekezdése tartalmazza.
A támogatási rendelet 2.§ (10) bekezdése alapján nem igényelhető olyan fejlesztéshez támogatás, amely az Európai Közösséget létrehozó Szerződés I. mellékletében szereplő termékek elsődleges termelésére vagy feldolgozására vagy turisztikai tevékenységre irányul, valamint amely az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet 1. melléklet C. pontjában meghatározott ágazatokba tartozó tevékenységhez kapcsolódik.
Amennyiben a támogatni kívánt tevékenység besorolásra került NACE REV. 2. kód szerinti csoportosításba a fenti jogszabályhelyek alapján dönthető el, hogy támogatható kategóriába tartozik e, vagy sem.
Amennyiben a fejlesztés turisztikai tevékenységre irányul nem támogatható.
64. kérdés:
A 47/2012 VM rendelettel kapcsolattal lenne kérdésem.
Az alábbi tételek elszámolhatóak-e a benyújtandó projektben:
• laptop
• kivetítő
• honlap
• ugrálóvár
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2.§ (1) bekezdése alapján támogatás vehető igénybe mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó, a (4) bekezdésben meghatározott gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
A támogatási rendelet 2.§ (4) bekezdése tartalmazza az elszámolható kiadások körét. A 2.§ (4) bekezdés a) pontja alapján elszámolható kiadásnak minősül a fejleszteni kívánt tevékenységhez kötődő eszközök, kivéve a 4. mellékletben szereplő eszközöket; e) pontja alapján a Vhr. 31.§-ában meghatározott egyéb elszámolható kiadások.
Nem igényelhető támogatás a támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdésében szereplő tevékenységekre, eszközökre.
Amennyiben a támogatni kívánt tevékenység besorolásra került NACE REV. 2. kód szerinti csoportosításba a fenti jogszabályhelyek alapján dönthető el, hogy támogatható kategóriába tartozik e, vagy sem.
Amennyiben a végzett tevékenység a NACE REV.2. kód szerint támogatható kategóriába tartozik, akkor a felsorolt eszközök támogathatóak. A honlap készítése egyéb elszámolható kiadásnak minősül.
65. kérdés:
Megjelent a 47/2012. (V.11.) VM rendelet a vállalkozások fejlesztésének támogatásáról.
Ezzel kapcsolatos kérdésem:
A TEÁOR 3030 tevékenység, légi jármű gyártása támogatható-e?
A mi értelmezésünk szerint a rendelet 2 § (8) a) pontja ezt nem zárja ki, mert ott eszközbeszerzést és forgalmazást tilt.
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2.§ (1) bekezdése alapján támogatás vehető igénybe mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó, a (4) bekezdésben meghatározott gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
Nem igényelhető támogatás a támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdésében szereplő tevékenységekre, eszközökre.
A támogatási rendelet 2.§ (10) bekezdése alapján a 37/2011. (III.22.) Korm. rendelet 1. melléklet C. pontjában meghatározott légi közlekedés és szállítás tiltott tevékenység, de a légi jármű gyártása támogatható.
66. kérdés:
Érdeklődni szeretnék,hogy húsfeldolgozás támogatható e a (47/2012. (V.11.) VM rendelet) mikrovállalkozások támogatására irányuló felhíváson belül?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2. § (1) bekezdése értelmében támogatás vehető igénybe a mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására, a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó a (4) bekezdésben meghatározott, gazdaságon kívül végzett tevékenységre. A támogatási rendelet 1. § (1) 1. pontja alapján gazdaságon kívül végzett tevékenység: olyan tevékenység, amely független az ügyfél mezőgazdasági tevékenységétől, a mezőgazdasági tevékenységéhez kapcsolódó földterülettől és mezőgazdasági hasznosítású épületeitől. A támogatási rendelet 5. § szerint: Nem támogatható a már működő mikrovállalkozás fejlesztése, amely vállalkozás árbevételének legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenyégből származik.
A támogatási rendelet 2.§ (10) bekezdése alapján nem igényelhető olyan fejlesztéshez támogatás, amely az Európai Közösséget létrehozó Szerződés I. mellékletében szereplő termékek elsődleges termelésére vagy feldolgozására vagy turisztikai tevékenységre irányul, valamint amely az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet 1. melléklet C. pontjában meghatározott ágazatokba tartozó tevékenységhez kapcsolódik.
Az EK szerződés 2. ÁRUCSOPORT -ja tartalmazza a Hús és élelmezési célra alkalmas vágási melléktermékeket, ez alapján a tevékenység nem támogatható.
67. kérdés:
Szíves tájékoztatásukat kérem a most megjelent "A vidékfejlesztési miniszter 47/2012. (V. 11.) VM rendelete az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a mikrovállalkozások létrehozására és fejlesztésére LEADER Helyi Akciócsoportok közreműködésével 2012-ben nyújtandó támogatások részletes feltételeiről" támogatással kapcsolatban.
Tudomásom szerint több korábban működő és a fenti rendelet 6. sz. mellékletében felsorolt helyi akciócsoport már nem jogosult pályázatok kiírására és befogadására.
Kérdésem: Helyettük mely szervezetek fogják végezni az akkreditációs munkát? Hová fordulhatok a pályázati anyag letöltése érdekében?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet 8.§ (4) bekezdése alapján: Amennyiben egy LEADER HACS címe visszavonásra kerül és új LEADER HACS címmel rendelkező szervezet nincs a korábbi LEADER HACS illetékességi területén, akkor a LEADER HACS illetékességi területén a támogatási kérelmet az MVH illetékes regionális kirendeltségéhez kell benyújtani.
68. kérdés:
Megvalósítható-e a mikrovállalkozások létrehozása és fejlesztése LEADER Helyi Akciócsoportok közreműködésével nyújtandó támogatások keretében az alábbi beruházás:
Egy nem mezőgazdasági vállalkozás szeretne egy olajpérs gépet vásárolni és napraforgóolaj és recpeolaj gyártásával szeretne foglalkozni.
Olajgyártás TEÁOR 10.41
A napraforgót és repcét úgy vásárolná más vállalkozásoktól.
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2. § (1) bekezdése értelmében Támogatás vehető igénybe a mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására, a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó a (4) bekezdésben meghatározott, gazdaságon kívül végzett tevékenységre. A támogatási rendelet 1. § (1) 1. pontja alapján gazdaságon kívül végzett tevékenység: olyan tevékenység, amely független az ügyfél mezőgazdasági tevékenységétől, a mezőgazdasági tevékenységéhez kapcsolódó földterülettől és mezőgazdasági hasznosítású épületeitől. A támogatási rendelet 5. § szerint: Nem támogatható a már működő mikrovállalkozás fejlesztése, amely vállalkozás árbevételének legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenyégből származik.
A támogatási rendelet 2.§ (10) bekezdés alapján: Nem igényelhető olyan fejlesztéshez támogatás, amely az Európai Közösséget létrehozó Szerződés I. mellékletében szereplő termékek elsődleges termelésére vagy feldolgozására irányul. Az I. melléklet 12. árucsoportban szerepelnek az Olajos magvak és olajtartalmú gyümölcsök; különféle magvak és gyümölcsök; ipari és gyógynövények; szalma és takarmány, tehát ezen termékek elsődleges termeléséhez vagy feldolgozásáshoz nem igényelhető támogatás, ez alapján a tevékenység nem támogatható.
69. kérdés:
A mikrovállalkozások létrehozására és fejlesztésére nyújtandó támogatások részletes feltételeit tartalmazó 47/2012. (V.11.) VM rendelet 2.§ (8) bekezdése szerint nem igényelhető támogatás ingatlan vásárlására. Azok a vállalkozások (vidékies településen lakók, ill. székhellyel, telephellyel, fiókteleppel rendelkezők), melyek a nevezett támogatást igényelhetik nem vehetik igénybe a GOP keretében biztosított, mikrovállalkozások fejlesztésére szánt támogatást, sem a telephelyfejlesztés céljára támogatásként elnyerhető összegeket sem, így elesnek - ez utóbbi pályázatok által egyébként adott - lehetőségtől, hogy ingatlanvásárlás segítségével fejleszthessék tevékenységüket.
Kérem szíves válaszukat arra vonatkozóan, hogy egy vidékiesnek minősülő településen vállalkozását ingatlanvásárlással fejleszteni kívánó vállalkozó, telephelyének megvásárlásához vehet-e igénybe valamely program keretében vissza nem térítendő támogatást, vagy ezek a vállalkozások a jelenlegi szabályok szerint ki vannak zárva ebből a lehetőségből?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2. § (1) bekezdése értelmében Támogatás vehető igénybe a mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására, a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó a (4) bekezdésben meghatározott, gazdaságon kívül végzett tevékenységre. A támogatási rendelet 1. § (1) 1. pontja alapján gazdaságon kívül végzett tevékenység: olyan tevékenység, amely független az ügyfél mezőgazdasági tevékenységétől, a mezőgazdasági tevékenységéhez kapcsolódó földterülettől és mezőgazdasági hasznosítású épületeitől.
Nem igényelhető támogatás a támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdésében szereplő tevékenységekre, eszközökre.
A támogatási rendelet 2.§ (8) bekezdés c) pontja alapján nem igényelhető támogatás termőföld és ingatlan vásárláshoz, ez alapján mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatása jogcím keretében a tevékenység nem támogatható.
A szakmai osztály feladat és hatáskörére tekintettel választ kizárólag jelen jogcímre tud adni fentiek szerint, továbbá válaszunk nemleges a jelenlegi programozási időszak vidékfejlesztési jogcímeit illetően is . A kérdés általános jellegére tekintettel azonban javasoljuk, hogy az Ügyfélszolgálat keresse meg a többi szakterületet is.
70. kérdés:
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet alapján benyújtott támogatási kérelemben támogatható e a következő közlekedési eszköz beszerzése?
Segway x2 PT (Personal Transporter) a környezetbarát "cirkáló"!
Parkok, természetvédelmi körzetek, védett erdők,
gyors hangtalan bejárását teszi lehetővé.
Kiváló közlekedési eszköz például erdő- és határőröknek.
A rendelet szerint:
(8) Nem igényelhető támogatás
a) motorral hajtott szárazföldi, légi, vízi közlekedési jármű vagy motorral hajtott sporteszköz beszerzésére, és ezen
eszközök forgalmazását érintő beruházásokhoz,
Ez egy környezetbarát közlekedési eszköz, nem minősül járműnek, a KRESZ szempontjából a gyalogos forgalomban vesz részt.
A projekt működtetéséhez lenne szükség a közlekedési eszköz beszerzésére, mellyel az egyes tevékenységeket lehetne lebonyolítani.
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban támogatási rendelet) 2.§ (1) bekezdés alapján támogatás vehető igénybe mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására, a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó, a (4) bekezdésben meghatározott, gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
A támogatható tevékenységeket és elszámolható kiadásokat a támogatási rendelet 2. § (4) bekezdése tartalmazza.
Nem igényelhető támogatás a támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdésében szereplő tevékenységekre, eszközökre.
A támogatási rendelet 2.§ (8) bekezdés a) pontja alapján nem igényelhető támogatás motorral hajtott szárazföldi, légi, vízi közlekedési jármű vagy motorral hajtott sporteszköz beszerzésére, és ezen eszközök forgalmazását érintő beruházásokhoz; b) pontja alapján a közúti közlekedés szabályiról szóló 1/1975. (II.5.) KPM-BM együttes rendeletben meghatározott vontató, nyerges vontató, tehergépkocsi, gépkocsi, valamint gépjármű fogalomkörébe tartozó eszköz beszerzéséhez.
Jármű fogalma: közúti szállító- vagy vontató eszköz, ideértve az önjáró vagy vontatott munkagépet is.
Gépjármű: minden olyan jármű, amelyet beépített erőgép hajt. A mezőgazdasági vontató, a lassú jármű, a segédmotoros kerékpár és a villamos nem minősül gépjárműnek.
A Segway PT X2 egy olyan önegyensúlyozó, egy tengelyes, kétkerekű, elektromos meghajtású eszköz, amit emberi helyváltoztatásra fejlesztettek ki. A Segway PT X2 két elektromos motorjával 20 km/h maximális sebesség elérésére képes. Magyarországon a Központi Közlekedési Felügyelet állásfoglalása szerint a Segway PT X2 -ök nem minősülnek járműnek, használójuk gyalogosnak tekintendő, így a Segway PT X2 használható járdán, sétálóutcában, parkok sétaútjain, kerékpárúton, magánterületen, ám közúton nem.
Amennyiben az eszköz a gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozása NACE Rev. 2. alapján támogatható tevékenységhez tartozik, és a beszerzés a támogatható tevékenység fejlesztéséhez indokolt (a kérdésben szereplő leírásból nem állapítható meg a beszerzés indokoltsága), a beszerzése támogatható.
71. kérdés:
Lehetséges-e, hogy az ügyfél a szükséges eszközöket Eu tagállamból szerezze be? (Ezt sem tiltja a rendelet, viszont itt felmerül az a kérdés, hogy hogyan teljesíthető az a pont, amely azt mondja, hogy az ajánlatadó csak a NAV-hoz bejelentett tevékenysége tekintetében adhat árajánlatot?)
Igen. Az Uniós szabályozás alapelve, hogy lehetővé teszi a személyek, az áruk, a szolgáltatások és a tőke szabad áramlását az EU területén belül.
A külföldről beszerzendő termékek korlátozása tehát az áruk szabad áramlását korlátozza, ezért azt magyar jogszabály nem korlátozhatja.
Amennyiben az ügyfél EU országból származó árajánlatot nyújtana be, akkor arról kell tájékoztatni, (ha már esetleg benyújtotta az árajánlatokat, akkor hiánypótlás keretében szólítsuk fel), hogy részünkre a támogatási rendelet 7.§ (6) bekezdésében foglalt előírásnak megfelelően igazolja, hogy a külföldi jogi személy (vagy jogi személyiség nélküli szervezet, illetőleg természetes személy) az árajánlattal érintett eszköz vagy szolgáltatás nyújtására vonatkozóan bejelentett tevékenységgel bír.
Az árajánlatot adó országában az adóhatóság, vagy amennyiben nem az adóhatóság vezeti az erre vonatkozó nyilvántartást, akkor azon külföldi hatóság igazolása szükséges, amelyhez az ajánlattevő a tevékenységét bejelentette. Az igazolásnak magának nem kell hitelesnek lennie, mivel a magyarországi ajánlattevőktől sem várjuk el ennek a hiteles igazolását (tehát adott esetben a külföldi hatóság elektronikus adatbázisából kinyomtatott igazolás is elfogadható, amennyiben abból egyértelműen kiderül, hogy az ajánlattevő az ajánlattétel időpontjában a nyilvántartásban a szükséges bejelentett tevékenységgel szerepelt), de kétség felmerülése esetén az árajánlatot kérőt terheli annak a bizonyítása, hogy az ajánlattevő azon tevékenysége tekintetében adott árajánlatot, amelyet az adóhatósághoz, vagy a tevékenységek nyilvántartását vezető egyéb külföldi hatósághoz megfelelően bejelentett.
Emellett a Ket. 52. § (2) bekezdésében foglaltakat is alkalmazni kell, mely szerint „A külföldön kiállított közokirat, illetőleg a külföldi bíróság, közigazgatási szerv, közjegyző vagy egyéb közhitelességgel felruházott személy által hitelesített magánokirat - hacsak az ügyfajtára vonatkozó jogszabályból, nemzetközi szerződésből, illetve viszonossági gyakorlatból más nem következik - a magyar törvény szerinti bizonyító erővel csak akkor rendelkezik, ha azt a kiállítás helye szerinti államban működő magyar külképviseleti hatóság diplomáciai felülhitelesítéssel látta el. A nem magyar nyelven kiállított okirat - ha az ügyfajtára vonatkozó jogszabály másként nem rendelkezik - csak hiteles magyar fordítással ellátva fogadható el.”
A Vhr. 6. § (4) bekezdésében foglaltak szerint „Idegen nyelven kiállított dokumentum benyújtása esetében az ügyfélnek csatolnia kell a szakfordításról és tolmácsolásról szóló 24/1986. (VI. 26.) MT rendelet szerinti, szakfordítói, illetőleg tolmácsigazolvánnyal rendelkező személy által készített magyar nyelvű fordítást is.”
Fentiek alapján tehát a külföldi hatóság tevékenységre vonatkozó igazolása (függetlenül attól, hogy az hiteles-e) csak a 24/1986. (VI. 26.) MT rendelet szerinti, szakfordítói, illetőleg tolmácsigazolvánnyal rendelkező személy által készített magyar nyelvű fordítással ellátva fogadható el, továbbá azt is fontos megemlíteni, hogy az igazolás lefordításról az ügyfélnek magának kell gondoskodnia.
72. kérdés:
Kérdésem, az volt, hogy önkormányzati tulajdonú mikrovállalkozás pályázhat-e a jogcím keretében. Az egyesület munkatársa, azt mondta utánajár a kérdésemnek, rövididő elteltével visszahívott és elmondta, hogy egyeztetett az MVH-val és azt mondták IGEN, mert nem kell vizsgálni a tulajdonosi háttért. Ennek ellenére én felhívtam az MVH-t 2012. 05. 21-én hétfőn 13:43-kor, ahol a munkatársuk azt mondta, hogy ha a HACS-tól ezt a választ kaptam, akkor biztosan így van, közölte a Hölgy, hogy ezzel kapcsolatban van állásfoglalásuk, kértem küldje ezt el részemre, telefonon bediktáltam az e-mailcímem. Mivel nem érkezett ezzel kapcsolatban üzenetem és szoros a határidő, ma (9.31-kor)újból felhívtam az MVH-t. Ma már azt mondták nekem, hogy már nem olyan biztosak az igen válaszban, de semmi biztosat nem tudnak mondani, még folynak az egyeztetések.
További kérdésem merült fel : a rendelet értelmében 10 millió forint fordítható kisléptékű infrastruktúra fejlesztésre. Azt szeretném megkérdezni, hogy azokra az esetekre is érvényes ez, ahol mondjuk a megpályázható összeg összesen 10 millió Ft, vagy esetleg van valamilyen arányosítási szabály ezzel kapcsolatban? Vagy esetleg az egyes HACS-ok szabályozzák ezt a kérdést?
A 2004. évi XXXIV.törvény 19.§ 5. vállalkozás: az egyéni vállalkozás, a gazdasági társaság, a szövetkezet, a vízi társulat, a víziközmű társulat, továbbá az erdőbirtokossága társulat.
A jogcímrendelet 1. § (1) 8. pontja szerint a mikrovállalkozás: a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény 3. § (3)-(5) bekezdése szerinti vállalkozás:
(3) A KKV kategórián belül mikrovállalkozásnak minősül az a vállalkozás, amelynek
a) összes foglalkoztatotti létszáma 10 főnél kevesebb, és
b) éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb 2 millió eurónak megfelelő forintösszeg.
(4) Nem minősül KKV-nak az a vállalkozás, amelyben az állam vagy az önkormányzat közvetlen vagy közvetett tulajdoni részesedése - tőke vagy szavazati joga alapján - külön-külön vagy együttesen meghaladja a 25%-ot.
(5) A (4) bekezdésben foglalt korlátozó rendelkezést nem kell alkalmazni a 19. § 1. pontjában meghatározott befektetők részesedése esetében.
A 2004. évi XXXIV. törvény 3. § (4) bekezdése kimondja, hogy nem minősül KKV-nak az a vállalkozás, amelyben az állam vagy az önkormányzat közvetlen vagy közvetett tulajdoni részesedése - tőke vagy szavazati joga alapján - külön-külön vagy együttesen meghaladja a 25%-ot. A 3. (5) bekezdése értelmében a (4) bekezdésben foglalt korlátozó rendelkezést nem kell alkalmazni a 19. § 1. pontjában meghatározott befektetők részesedése esetében. A 19. § 1. pontjának d) alpontja a befektetők között az évi 10 millió eurót, illetve az annak megfelelő forintösszeget meg nem haladó költségvetéssel és kevesebb, mint 5000 lakossal rendelkező helyi önkormányzatokat is nevesíti. Amennyiben az évi 10 millió eurót, illetve az annak megfelelő forintösszeget meg nem haladó költségvetéssel és kevesebb, mint 5000 lakossal rendelkező helyi önkormányzatok közvetlen vagy közvetett tulajdoni részesedése - tőke vagy szavazati joga alapján - külön-külön vagy együttesen meghaladja a 25%-ot, a 3. § (4) bekezdésében foglalt korlátozás nem alkalmazható.
Amennyiben az önkormányzati tulajdonú mikrovállalkozás adatai rendelkezésre állnak, a fenti jogszabályhelyek alapján dönthető el, hogy a mikrovállalkozás megfelel-e a jogosultsági feltételeknek.
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet 3.§ (4) bekezdése alapján a 3. melléklet szerinti ingatlanhoz kapcsolódó kisléptékű infrastuktúra-fejlesztésre legfeljebb 10 000 000 Ft támogatás igényelhető.
Ez a szabály azokra az esetekre is érvényes, ahol az igényelhető legmagasabb támogatási összeg 10 000 000 Ft, arányosítást nem kell alkalmazni.
A támogatási rendelet 2.§ (4) bekezdése tartalmazza az elszámolható kiadások körét.
A támogatási rendelet 2.§ (5) bekezdése alapján a (4) bekezdés d)-f) pontjában meghatározott kiadások önnállóan nem, kizárólag a (4) bekezdés a)-c) pontja szerinti kiadások valamelyikével együtt szerepelhetnek egy támogatási kérelemben és hagyhatóak jóvá.
A leírtak alapján kisléptékű infrastruktúra-fejlesztés önállóan szerepelhet egy támogatási kérelemben.
73. kérdés:
A mikrovállalkozások fejlesztése támogatással kapcsolatban Hajdú-Bihar megyéből olyan településről kívánnak pályázni ahol jelenleg nincs Leader HACS, így az MVH-hoz kell benyújtani a támogatási kérelmet.
Kérdésem az lenne, hogy pontosan hová és kihez illetve milyen formában lehet ezt megtenni?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 8.§ (1) bekezdése alapján a támogatási kérelmet az egyes mezőgazdasági és agrár-vidékfejlesztési támogatások igénybevétele esetén postai úton 2012. június 1. és június 30. között lehet benyújtani a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (a továbbiakban: MVH) által rendszeresített és az MVH honlapján közzétett, a (2) bekezdésben meghatározott adattartalmú formanyomtatványon - a Törvény 16.§ -a, valamint 21.§-a alapján az MVH és a LEADER HACS között létrejött delegálási szerződés szerint - a beruházás helye szerinti illetékes LEADER HACS munkaszervezet irodájához.
A támogatási rendelet 8.§ (4) bekezdése alapján: Amennyiben egy LEADER HACS címe visszavonásra kerül és új LEADER HACS címmel rendelkező szervezet nincs a korábbi LEADER HACS illetékességi területén, akkor a LEADER HACS illetékességi területén a támogatási kérelmet papír alapon MVH illetékes regionális kirendeltségéhez, esetében a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kirendeltséghez (4401 Nyíregyháza Postafiók 422) kell benyújtania.
Az mvh.gov.hu internetes oldalon megtalálható a Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból a mikrovállalkozások létrehozására és fejlesztésére LEADER Helyi Akciócsoportok közreműködésével 2012-ben nyújtandó támogatások részletes feltételeiről szóló 71/2012. (V.21.) számú közlemény, melyben megtalálja a kérelem benyújtásához szükséges információkat, nyomtatványokat.
74. kérdés:
A 47/2012 VM rendelettel kapcsolatosan szeretném kérdezni, hogy a rendelet 5. § értelmében a z Irányító Hatóság a támogatási körből kizárja a már működő mikrovállalkozásokat, amelyek árbevételének legalább 50 %- a mezőgazdasági tevékenységből származik.
Kérdésem: Ez a korlátozás érvényes az egyéni vállalkozókra is?
Milyen pályázati támogatási lehetőség van a mezőgazdasági tevékenységet folytató vállalkozások fejlesztésére, akiket jelen rendelet kizár a támogatásból?
A 2004. évi XXXIV.törvény 19.§ 5. vállalkozás: az egyéni vállalkozás, a gazdasági társaság, a szövetkezet, a vízi társulat, a víziközmű társulat, továbbá az erdőbirtokossága társulat.
2004. évi XXXIV. törvény 3.§ (3) A KKV kategórián belül mikrovállalkozásnak minősül az a vállalkozás, amelynek
a) összes foglalkoztatotti létszáma 10 főnél kevesebb, és
b) éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb 2 millió eurónak megfelelő forintösszeg.
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet 5.§-a szerint nem támogatható a már működő mikrovállalkozás fejlesztése, amely vállalkozás árbevételének legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenységből származik.
A leírtak alapján a korlátozás az egyéni vállalkozókra is vonatkozik.
Tájékoztatjuk , hogy várhatóan ősszel nyílik a Nem mezőgazdasági tevékenységgé történő diverzifikáció jogcím mely keretében azon ügyfelek nyújthatnak be támogatási kérelmet, akiknek árbevételének 50%-a származik mezőgazdasági tevékenységből.
75. kérdés:
Támogatási kérelem benyújtására jogosult-e az a vállalkozás, amely szerszámgyártó- és fémmegmunkáló tevékenységet végez?
(A Cég fő tevékenységi köre: fröccsöntő- és gumi-fröccsöntő szerszámok gyártása és karbantartása, kivágó és lyukasztó szerszámok,
valamint egyéb fém alkatrészek gyártása, javítása, karbantartása.)
A közlemény szerint: Nem nyújtható olyan fejlesztéshez támogatás, amely … tevékenységhez kapcsolódik: C. Ágazati támogatások … CC. Acélipar…”
Azonban az acélipar meghatározása szerint az acélipar az alább felsorolt termékek gyártásával foglalkozó vállalkozásokat foglalja magában:
- Nyersvas
- Ferroötvözetek
- Vasércből közvetlen fémkiválasztással nyert termék és más szivacsos vas tömb
- Vas és nem ötvözött acél
- Félkész termékek vasból vagy nem ötvözött acélból
- Síkhengerelt termékek vasból vagy nem ötvözött acélból
- Melegen hengerelt rúd vasból vagy nem ötvözött acélból, szabálytalanul felgöngyölt tekercsben
- Egyéb rúd vasból és nem ötvözött acélból
- Szögvas, idomvas és egyéb szelvény vasból vagy nem ötvözött acélból
- Rozsdamentes acél
- Síkhengerelt termék rozsdamentes acélból
- Rúd rozsdamentes acélból
- Síkhengerelt termék más ötvözött acélból
- Rúd más ötvözött acélból
- Vas szádpalló
- Sín és sínaljzat (keresztkengyel)
- Varrat nélküli cső, csővezeték és üreges profil
- Hegesztett cső vasból vagy acélból, amely külső átmérője meghaladja a 406,4 mm-t
Az acélipar meghatározása, valamint a cég tevékenységi körei alapján véleményem szerint
a fent jelölt cég nincs kizárva a pályázók köréből az EMVA mikro-vállalkozások létrehozása és fejlesztése
pályázati felhívás kapcsán.
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2. § (1) bekezdése értelmében támogatás vehető igénybe a mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására, a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó a (4) bekezdésben meghatározott, gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
Nem igényelhető támogatás a támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdésében szereplő tevékenységekre, eszközökre.
A támogatási rendelet 2.§ (10) bekezdése alapján nem igényelhető olyan fejlesztéshez támogatás, amely az Európai Közösséget létrehozó Szerződés I. mellékletében szereplő termékek elsődleges termelésére vagy feldolgozására vagy turisztikai tevékenységre irányul, valamint amely az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet 1. melléklet C. pontjában meghatározott ágazatokba tartozó tevékenységhez kapcsolódik. A 37/2011. (III.22.) Korm. Rendelet 1. melléklet C. pontjában meghatározott ágazatokba tartozik az acélipar is. A 2007-2012 közötti időszakra vonatkozó nemzeti regionális támogatásokról szóló iránymutatás I. melléklete alapján az acélipar az alább felsorolt termékek gyártásával foglalkozó vállalkozásokat foglalja magában:
- Nyersvas
- Ferroötvözetek
- Vasércből közvetlen fémkiválasztással nyert termék és más szivacsos vas tömb
- Vas és nem ötvözött acél
- Félkész termékek vasból vagy nem ötvözött acélból
- Síkhengerelt termékek vasból vagy nem ötvözött acélból
- Melegen hengerelt rúd vasból vagy nem ötvözött acélból, szabálytalanul felgöngyölt tekercsben
- Egyéb rúd vasból és nem ötvözött acélból
- Szögvas, idomvas és egyéb szelvény vasból vagy nem ötvözött acélból
- Rozsdamentes acél
- Síkhengerelt termék rozsdamentes acélból
- Rúd rozsdamentes acélból
- Síkhengerelt termék más ötvözött acélból
- Rúd más ötvözött acélból
- Vas szádpalló
- Sín és sínaljzat (keresztkengyel)
- Varrat nélküli cső, csővezeték és üreges profil
- Hegesztett cső vasból vagy acélból, amely külső átmérője meghaladja a 406,4 mm-t
Amennyiben a támogatni kívánt tevékenység besorolásra került NACE REV. 2. kód szerinti csoportosításba a fenti jogszabályhelyek alapján dönthető el, hogy támogatható kategóriába tartozik e, vagy sem.
76. kérdés:
A "Mikrovállalkozások létrehozására és fejlesztésére nyújtandó támogatások" 2012-es kiírásával kapcsolatosan az alábbi kérdéseink merültek fel.
A pályázat keretében beszerezhető napelem, illetve szélerőmű?
Lehetséges, hogy a megvalósítandó projekt összköltségének 100%-át ezen eszközök (napelem/szélerőmű) beszerzése tegye ki?
Amennyiben nem lehet 100%-ban, akkor hány % arányban lehetséges ezek (napelem/szélerőmű) beszerzése a projekt keretében?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban támogatási rendelet) 2.§ (1) bekezdése alapján támogatás vehető igénybe mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó, a (4) bekezdésben meghatározott gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
A támogatási rendelet 2.§ (4) bekezdése tartalmazza az elszámolható kiadások körét.
A támogatási rendelet 3. melléklete tartalmazza a kiadásként elszámolható ingatlanhoz kapcsolódó kisléptékű infrastruktúra-fejlesztéseket. A 3. melléklet 1.11 pontja alapján a fenntartható, környezetbarát, megújuló energiaforrásokat hasznosító gépek és berendezések és kiépítésük kisléptékű infrastruktúra-fejlesztésnek minősül.
A támogatási kérelem keretében beszerezhető napelem, illetve szélerőmű.
A támogatási rendelet 3.§ (4) bekezdése alapján a 3. melléklet szerinti ingatlanhoz kapcsolódó kisléptékű infrastuktúra-fejlesztésre legfeljebb 10 000 000 Ft támogatás igényelhető.
A támogatási rendelet 2.§ (5) bekezdése alapján a (4) bekezdés d)-f) pontjában meghatározott kiadások önnállóan nem, kizárólag a (4) bekezdés a)-c) pontja szerinti kiadások valamelyikével együtt szerepelhetnek egy támogatási kérelemben és hagyhatóak jóvá.
A leírtak alapján kisléptékű infrastruktúra-fejlesztés önállóan szerepelhet egy támogatási kérelemben, így a napelem és szélerőmű beszerzés kiteheti a kérelem 100%-át, azonban maximum 10 000 000 Ft lehet abban az esetben is ha LEADER HACS illetékességi területén az igényelhető támogatási összeg magasabb.
77. kérdés:
Érdeklődni szeretnék, hogy egy cég, mely szerszámgyártással és szerszámgép gyártással foglalkozik (TEAOR számuk: 2573, 397), pályázhat- e a tárgyban említett támogatás keretén belül.
Mivel kizáró okként szerepel az acélipar, erre vonatkozóan kérem állásfoglalásukat.
Az acélipari tevékenység mit takar, illetve mint gyártó nem-e kizáró ok?
A 47/2012. (V.11.) VM rendelet (továbbiakban: támogatási rendelet) 2. § (1) bekezdése értelmében támogatás vehető igénybe a mikrovállalkozások fejlesztéseinek támogatására, a mikrovállalkozások megkezdett vagy tervezett gazdasági tevékenységéhez közvetlenül kapcsolódó a (4) bekezdésben meghatározott, gazdaságon kívül végzett tevékenységre.
Nem igényelhető támogatás a támogatási rendelet 2.§ (8, 9, 10) bekezdésében szereplő tevékenységekre, eszközökre.
A támogatási rendelet 2.§ (10) bekezdése alapján nem igényelhető olyan fejlesztéshez támogatás, amely az Európai Közösséget létrehozó Szerződés I. mellékletében szereplő termékek elsődleges termelésére vagy feldolgozására vagy turisztikai tevékenységre irányul, valamint amely az európai uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásokkal kapcsolatos eljárásról és a regionális támogatási térképről szóló 37/2011. (III. 22.) Korm. rendelet 1. melléklet C. pontjában meghatározott ágazatokba tartozó tevékenységhez kapcsolódik. A 37/2011. (III.22.) Korm. Rendelet 1. melléklet C. pontjában meghatározott ágazatokba tartozik az acélipar is. A 2007-2012 közötti időszakra vonatkozó nemzeti regionális támogatásokról szóló iránymutatás I. melléklete alapján az acélipar az alább felsorolt termékek gyártásával foglalkozó vállalkozásokat foglalja magában:
- Nyersvas
- Ferroötvözetek
- Vasércből közvetlen fémkiválasztással nyert termék és más szivacsos vas tömb
- Vas és nem ötvözött acél
- Félkész termékek vasból vagy nem ötvözött acélból
- Síkhengerelt termékek vasból vagy nem ötvözött acélból
- Melegen hengerelt rúd vasból vagy nem ötvözött acélból, szabálytalanul felgöngyölt tekercsben
- Egyéb rúd vasból és nem ötvözött acélból
- Szögvas, idomvas és egyéb szelvény vasból vagy nem ötvözött acélból
- Rozsdamentes acél
- Síkhengerelt termék rozsdamentes acélból
- Rúd rozsdamentes acélból
- Síkhengerelt termék más ötvözött acélból
- Rúd más ötvözött acélból
- Vas szádpalló
- Sín és sínaljzat (keresztkengyel)
- Varrat nélküli cső, csővezeték és üreges profil
- Hegesztett cső vasból vagy acélból, amely külső átmérője meghaladja a 406,4 mm-t
Az acélipar meghatározása, valamint a cég tevékenységi köre alapján a cég jogosult támogatási kérelem benyújtására.
78. kérdés: