Európai Szociális Alap, felső banner

Hírek - archívum /

Megújul a LEADER-program

Lényegesen gyorsabb és hatékonyabb eljárásra lehet majd számítani.

Lezárult a LEADER-program hazai megújításának társadalmi vitája. A párbeszédet a szaktárca október végén azzal a céllal indította, hogy a 2010-ben félidejéhez érkezett program eddigi tapasztalatait értékelve hatékonyabbá tegyék a rendszert, amelyet időközben számos kritika ért.

A LEADER-program átalakítása céljából kezdeményezett társadalmi vita lajosmizsei zárórendezvényén került sor a témával kapcsolatos észrevételek és javaslatok összegezésére.

Egyebek mellett a helyi döntéshozatal szerepének erősítését, a bürokrácia csökkentését és az ügyintézési idő rövidítését, illetve az elektronikus ügyintézés bevezetését ígéri a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM), reagálva mindazon észrevételekre, melyek a LEADER megújítását szolgáló társadalmi vita során érkeztek a szaktárcához. A 915 vélemény érkezett, amelyek többsége a nyilvánossággal és számonkérhetőséggel, a pályázatok benyújtásával, valamint a kérelemkezeléssel foglalkozott.

A LEADER megújításának fontos lépése volt a társadalmi vita. “A helyi civil közösségek, a vállalkozói szféra és a közintézmények együttműködésére alapozó program egybevág a VM fejlesztési elképzeléseivel, így annak szerepét erősíteni kívánja a szaktárca” – mondta el a zárórendezvényen V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár. Hozzátette: számos nehézséget észleltek az Európában összességében sikertörténetnek számító LEADER hazai megvalósulása körül, „döcögősen és gyakran az eredeti célok paródiájává válva működött a rendszer”, fogalmazott az államtitkár. Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) Irányító Hatósága ezért a nyár folyamán munkacsoport felállításáról határozott, a program egyszerűsítését, közismert problémáinak javítását célzó feltáró tanulmány elkészítése céljából. E munkaanyag megállapításait aztán társadalmi vitára bocsátották.

Az észrevételek és tapasztalatok alapján döntés született arról, hogy a jövőben csak egyesületi formában működhetnek a helyi akciócsoportok, így a jelenleg gazdasági társaságként működő néhány HACS-nak egyesületté kell alakulnia. Elhangzott továbbá, hogy a VM erősíteni kívánja a helyi döntéshozatal jelentőségét is: a kisebb értékű projektekben emiatt lényegesen gyorsabb és hatékonyabb eljárásra lehet majd számítani.

Ami a program stratégiai céljait érinti, ebben is lesz némi változás. A hátralévő három évben kiemelt figyelmet kap a kisvállalkozások támogatása, a munkahelyteremtő beruházások és az alternatív energiaforrások hasznosításhoz kapcsolódó kezdeményezések.

A 2013-ig terjedő EU-s költségvetési ciklusban vidékfejlesztési célokra, a vidéki életminőséget javító és a LEADER programokra (a III. és IV. tengelyre) összesen 216 milliárd forint állt rendelkezésre. “Ebből mintegy 60-70 milliárd még nincs lekötve, mely összeg odaítéléséről már az új szempontok szerint dönt a minisztérium” – jelezte V. Németh Zsolt.

umvp.eu