Hírek - archívum /
Térségi Borverseny Lukácsházán
Térségi pincés kemencés rendezvénysorozat - Térségi Borverseny
Projekt: EMVA IV. tengely LEADER TK3 Térségi nagyrendezvények támogatása a helyi termelők együttműködésével HVS intézkedés
Helyszín: Közösségi Ház Lukácsháza
Időpont: 2014. 04. 05.
Projektgazda: Borbarát Hölgyek Lukácsházi Egyesülete (Képviseli: Kámán Diana elnök)
A borversenyre a rendezvény előtt 3 héttel a térségi gazdák megkapták a felhívást. Ez a helyi információs táblákra, a települési honlapra és a Falu tv képújság rovatába is elhelyezésre került.
A bormintákat április 2-3-4-én lehetett leadni a lukácsházi Közösségi Házban. A nevezési határidőre 51 fehér borminta 7 rosé borminta és 49 vörös borminta került leadásra.
Az előminősítést Alasz László kőszegi borász végezte. Bírálati sorrendbe állította a borokat a fajtajellegzetességnek megfelelően.
A borversenyen az alábbi zsűrik minősítették a borokat:
- 8-8 tagú fehér és vörös szakmai zsűri Láng József és Hatos István elnöklésével
- 5 illetve 7 tagú fehér és vörös gazda zsűri
- 9 illetve 7 tagú női zsűri (kőszegi, gencsapáti és lukácsházi borhölgyek részételével)
Virág János Lukácsháza és Bodorkós Ferenc Gencsapáti polgármestere köszöntötte a zsűri tagokat és az érdeklődő boros gazdákat, majd Kámán Diana a Borbarát Hölgyek Lukácsházi Egyesületének elnöke mutatta be az EMVA pályázatból megvalósuló 2014 évi Pincés kemencés és boros rendezvényeket. (A borverseny hagyományosan 1994 óta páros évben Lukácsházán, míg páratlan évben Gencsapátiban kerül megrendezésre.) Ezt követően kezdődött a térségből beérkezett 51 fehér 7 rosé és 49 vörös bor szakmai értékelése. A borok kóstolása az erre az alkalomra készült poharakból történt és a kínálók egyen kötényt használtak a felszolgáláshoz.
A borok értékelése, minősítése 13.00 órakor fejeződött be, amely után a kulturális műsor következett.
Felléptek: A gyöngyösfalui Dr Tolnay Sándor Általános Iskola tanulói (néptánc és népdal)
A Szt. Márton kórus (népdal, bordal)
Ezt követően került sor az ebédre (sertéspörkölt tarhonyával, uborkával).
Az ebédet követően Török Miklós Sárvárról tartott bemutató előadást a magyar szőlészet történetéről. Az előadás közben a Hegyháti Borbarát Kör tagjai a hegyháti borokból tartottak borkóstolót. 5 gazda 12 borát ismerhették meg a résztvevők.
Az előadást követően került sor az eredmény hirdetésre, ahol a gazdák átvehették a minősítésnek megfelelő oklevelet a 3 kategória legjobbjai az oklevél mellett az erre az alkalomra készült serlegeket vehettek át.
Az 51 fehér borból 8 arany-, 29 ezüst-, 12 bronz és 2 oklevél, míg a rosé borokkal együtt 56 vörös borból 10 arany-, 27 ezüst, 17 bronz és 3 oklevél minősítés kapott a szakmai zsűritől.
A szakmai zsűri értékelésében a fehér boroknál: 1. Gergácz István rozália 2. Varga István királyleányka 3. Kákossy Endre zöldveltelini bora
A vörös boroknál: 1.Takács József Zweigelt 2. ifj Albert Csaba Kékfrankos 3. Albert Csaba cabernet savignon bora
A gazda zsűri értékelésében fehér boroknál: 1. Petrovics István nemes olaszrizling 2. Mészáros István muskotály-zenit 3. Gergácz István zöldveltelini bora
A vörös gazda zsűri értékelésében: 1. 2. és 3. Albert Csaba cabernet savignon, ökörvér cuvee és pinot noir bora
A fehér boroknál a női zsűrinél 1.Mészáros István muskotály-zenit-chardonnay cuvee 2. Szemes Balázs olaszrizling 3. ifj. Albert Csaba királyleányka bora
A vörös női zsűrinél 1. Albert Csaba ökörvér cuvee 2. Takács József zweigelt 3. Németh József burgundi bora.
A programot helyi termékek kiállítása is színesítette (lekvárok, szörpök, házi húskészítmények)
Az eredményhirdetést követően a legkitartóbbak a csömötei szőlőhegyen kóstolhatták vissza a hegy levét.
Média háttér: A rendezvényt a helyi Falu tv rögzítette.
Az A/4-es plakátok és meghívók kihelyezésre és elküldésre kerültek
A rendezvény utáni megjelenés: várhatóan a Vas Népe napi- és a Kőszeg és Vidéke c. havi lapban. (Az anyag leadásra került a szerkesztőségeknek)