Hírek /
UTIRO LEADER Egyesület – HFS Tervezői Fórum Emlékeztető - 2015.09.21. - Lukácsháza
Emlékeztető
UTIRO LEADER Egyesület – HFS Tervezői Fórum
2015. szeptember 21.
Lukácsháza
Bolfán Csaba az UTIRO LEADER Egyesület elnöke tájékoztatta a megjelenteket, hogy 2015. október 31-ig kell elkészítenie az Egyesületnek a HFS „draft” verzióját, amelynek alapján a korábban megtartott fórumok (2015. 08.25. és 2015.08.27.) adják. 2015. október 31 és 2016. március 31. közötti időszakban, amennyiben benyújtásra kerül az anyag rendelkezésünkre bocsátanak egy tervezési előleget, amely biztosítja a működésünket. Az elnök úr elmondta, hogy összesen 330 millió forint áll rendelkezésre, ami 10-12 milliót forintot jelent településenként és fontos még további két korlátról szólni: egyrészt egyetlen település sem részesülhet a LEADER forrás 20%-át meghaladó összegből – 60 millió forint – és olyan projekt ami más operatív programban szerepel nem támogatható LEADER forrásból. A z Egyesület általában 500.000 és 2.000.000 Ft közötti összegű projekteket tervez, kivéve a hálózatos projektek esetét, amikor 2-3 település civiljei/önkormányzatai/vállalkozói fognak össze, azonban nem pusztán együttműködési megállapodás keretében, hanem olyan módon, hogy minden érintett településen megvalósítanak valamilyen programot/fejlesztést. Jelen fórumunkra összeállítottunk egy problémafa-célfa elemzést, amely tartalmazza az adottságokat (amelyek olyan negatív dolgok, amelyek fejlesztése lehetséges); célokat (olyan távlati célok, amiket el akarunk érni) és eredményeket (amelyek a tényleges, konkrét eredményeket tartalmazzák). Szektoronként meghatároztuk azt is, hogy milyen jellegű projekteket várunk a pályázóinktól.
A felvázolt stratégia alapján:
- „Helyi értékből helyi termék” – A helyi szinten megjelenő egyedi érték köré felépülő egész évet kitöltő programsorozat. Ez a helyi érték lehet egy program, egy tárgy, egy foglalkozás, bármi, ami adott szinten megőrzésre érdemes és alkalmas.
- Fiatalok helyben maradásának erősítése. –az általános iskolából kilépő korosztály számára megteremteni az az életteret, ahol a szabadidejét közösségben, kulturált körülmények között töltheti. Erősíteni az identitásukat, hogy a felsőfokú tanulmányok befejezését követően a térségbe visszatérjenek, és a következő stratégiai pontra is átvezetve, ezen fiatalok vállalkozóvá válásának segítése.
- Vállalkozóvá válás segítése – segítségnyújtás egy induló vállalkozás fejlesztéséhez, megismertetéséhez.
Bolfán Csaba elmondta, hogy előreláthatólag a civilek és az önkormányzatok támogatottsága 90%-os, míg a vállalkozók támogatottsága pedig 50+10%-os intenzitású lesz, de ez még változhat.
Lukácsháza, 2015.szeptember 25.
Készítette:
dr.Pintér Lilla Krisztina
mb. munkaszervezet vezető